rütmihäired 03.03.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere tohter!
Küsimus kuuluks küll kardioloogile,kuid kuna siin seda võimalust pole ,siis ehk on teil ka mingeid kogemusi sellele vastata.Nimelt - vaatamata 2xpäevas 1tbl Sotahexali võtmisele kipuvad ikkagi esinema ekstrasüstolid.Oskate te öelda,kas sellisel juhul on mõtet selle ravimi võtmisel?Või vajaks midagi muutmist?Küll pole esinenud selle aja jooksul nüüd südamekloppimise hoogusid,kui see rohi kasutusel.Rütmihäired tekkisid peale südamelihase põletikku mõni aasta tagasi.Oma perearsti jutu järgi pole sest nagu midagi,et ekstrasüstolid esinevad.Aga kui nad esinevad sellevastase ravimi võtmise ajal,on see ikka normaalne,kas sest ravimist ikka on siis kasu?Kardioloogile on siin raske pääseda.Seepärast tahakski teada,kas on mõtet sinna üritada või mis teha.Kohati on need ekstrasüstolid häirivad,kui nad esinevad tugevamalt ja pole nii harvad.Mida peaks edasi tegema?See pole küll otseselt teie rida,kuid ehk teate anda ka seekord tarka nõu :),ühele küsimusele sain teilt asjatundliku ja selgitava vastuse .
Igatahes aitäh teile ja palju rõõmu oma tööst,tundub, et teie patsientidel on vedanud.
naine,50
.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan heade sõnade eest. Perearsti amet hõlmab inimest kui tervikut. Seetõttu ei saaks öelda, et üks või teine organ pole perearsti rida.
Nende vahelöökide ehk ekstrasüstolitega on nii, et neid võib esineda kõigil, ka päris tervetel. Päris normis võib neid esineda 2-3 minutis. Neid sagendab füüsiline ja vaimne stress, eriti negatiivsed emotsioonid, solvumine, viha, kibestumine. Vaevus saab alguse häirunud erutusjuhteprotsessist südame erutusjuhteteedes, mida võib soodustada ka läbipõetud müokardiit. Rütmihäire võib olla ka teiste haiguste sümptomiks, õnneks on Teie kilpnäärme testid korras. Selle elundi ületalitlus võib olla rütmihäirete põhjustaja. Muuseas on Teie iga, 50 a üks ebameeldivamaid naise ajarännakus. Seda vanust ma kutsun vahest ka "kuumadeks viiekümnendateks". Tekkivad kuumad hood, millega võib kaasneda ka häired südametalitluses. Reeglina pole need tõsised, kuid alati tekitavad need kannatajale muret ja meelehärmi. Ma usaldan Teie perearsti, kui kolleeg leiab, et kõik on hästi siis peab seda nii ka võtma. Sotalol on hea ravim, mis aitab ära hoida seeriaviisilisi vahelööke ja püsivaid rütmihäireid.
Loodan, et sain veidi tuua asjasse selgust.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi