Probleemid vererõhuga 08.02.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Olen 50-aastane naine, põdenud noorena reumaatilist südamelihasepõletikku. Vaevustele vaatamata tegelnud pidevalt tervisespordiga. Elukutselt ajakirjanik. Kuigi vererõhk on olnud varemgi aeg-ajalt kõrge, on nüüd tekkinud vererõhukriisid. Rõhk tõuseb 210/130- ni ja läheb alla väga visalt. Perearsti tehtud EKG näitas väikseid muutusi südame tagaseinas. Kirjutas ravimiks Monoprili ja südameravimit ISDN. Algul oli neist abi, nüüd aga enam mitte. Kõrge vererõhu tõttu on pidev kokkukukkumise tunne ja südames aeg-ajalt lühikesed valusähvatused. Kipun olema pidevas pinges ja elan kõike väga raskelt läbi.
Mida teha, et edasi võidelda?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan, et ei jätnud saladuseks oma vanust ja varasemaid haiguseid, nii saan ka anda parema vastuse.
50. eluaasta ja mõned aastad enne ja pärast seda on naise elus ühed raskemad. Oma patsientidele nimetan neid nn. kuumadeks viiekümnendateks. Põhjus on selles, et tekkivad hormonaalsed nihked viivad veidi sassi seni hästi toiminud südame-veresoonkonna talitluse regulatsiooni. Selle avalduseks võivadki olla vererõhu tõusud kõrgete väärtusteni. Tööalasest stressist rääkimine on vist kui õli tulle valamine. Tekib terve ahel, kus üks tegur põhjustab uue ilmnemise ja nii ringiratast aina edasi. Mida ma saan soovitada? Täpsustavad uuringud: vererõhu ööpäevane monitooring, see on seade millega on võimalik registreerida vererõhku väljaspool raviasutust. Teinekord on selle uuringu tulemused vägagi olulised. Uuringust olen lähemalt kirjutanud oma koduleheküljel, aadressil : http://tervis.tostamaa.ee/default.asp?id=92 . Seal tuleb ekraanipilti veidi allapoole rullida kuni avaneb vastav teema. Teiseks soovitan naistearsti konsultatsiooni, et kaaluda hormoonasendusravi võimalikust. Viimastel aastatel on selle ravi määramine ülemaailmselt vähenenud, kuid Teie puhul ma isiklikult kaaluksin seda võimalust küll. See eeldab põhjalikku kontrolli: emakakaela vähiproov, rindade röntgenuuring ( mammograafia) hormoonanalüüsid. Kui kõik on korras siis määratakse ravi, selleks võib olla tablett või plaaster.
Arvestades varasemat südamahaigust on mõtekas ka südame ultraheliuuring. See aitab tuua selgust südamelihase ja klappide ning vereliikumise kohta. Oluline on ka koormuselektrokardiograafia. Kui nendel uuringutel ei leita tõsiseid häireid, siis see on patsiendile väga julgustav ja motiveeriv edasiseks raviks ja julgemaks eluks. Kormusuuringutest kirjutan samuti oma koduilehel.
Hormoonasendusravi kõrval võiks kaaluda ka meeleolu stabiliseerivat ravi, siin tulevad appi antidepressantide rühma kuuluvad ravimid. Kuigi nendesse suhtutakse eelarvamusega on neist paljudel puhkudel olnud suurt abi. Taimsetest vahenditest olen oma patsientidega saanud head tagasidet naistepuna kasutamisel. See peaks saadaval olema apteegis ka vabrikus toodetud preparaadina " Helarium " . Abi võib olla ka toidulisanditena tuntud preparaatidest, näiteks koeensüüm Q10.
Ja lõpetuseks: vaimset stressi aitab kõige paremini maandada paraja koormusega füüsiline koormus. Teie vanuses soovitan võimalusel ujumist ja kepikõndi. Sellest on räägitud palju, teen sellest juttu ka kodulehel : http://tervis.tostamaa.ee/default.asp?id=71 . Mõned pildid aga on näha lingil: http://tervis.tostamaa.ee/default.asp?id=142.
Selliseks kujunes minu vastus. Loetlesin mõned võimalused ja soovitused paremaks edasielamiseks. Võidelda päris ei soovita, see omakorda tekitab pingeid, millest peaks kuidagi vabanema.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi