Surinad jäsemetes 21.01.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 25-aastane naine. Asi algas umbes nädal tagasi nõrkade kõhuvaludega paremal alakõhus, järgmisel päeval oli samasugune valu vasakul pool alakõhus. Öeldi, et põiepõletik. Võtsin Nolicini u. paar päeva, kuni tekkisid imelikud surinad vasakusse kätte ja kaelapiirkonda, kohati ka vasakusse jalga ning kramplik valu vasaku õla kõrval rinnas. Neuroloog vaatas mind üle, ei osanud muud öelda, kui äkki on need vaevused tingitud põieravimist??! Jätsin siis arsti soovitusel ravi pooleli, samal õhtul algas peavalu tugeva survena oimukohtadel ja kõrvus. See kestis ka järgmisel päeval. Mõõdeti vererõhku - oli kõrge 147/84 ja öeldi, et peavalu tingitud ilmselt sellest. Ka järgmisel päeval pea valutas (sel päeval surinaid ei olnud) ja vererõhk oli taas kõrge 144/80. Edasi- surinad tulid mõne aja pärast tagasi, lisandus nõrkus jalgades ja uimasus, nagu oleks kogu aeg 'vati' sees. Sedasi siiani, juba 4-5 päeva. See andis/annab tunda ka nägemisel, et midagi nagu virvendab kogu aeg silme ees. Järgmisel päeval oli vererõhk enam-vähem normis ja nii palju kui siiani mõõdetud on 130/80 vms. Vahepeal andis korraks ka kõht samuti nagu alguseski mõlemalt poolt tunda, kuid see möödus. Peas enam nii ei suru, kuid 'hell' on pea sellegipoolest (nagu hakkaks kohe uuesti)ja pidevalt on uimane tunne. Ja surinad ja kohati ka valu on eriti tunda vasakus käes, süda peksab ja pulss on kohati kiire - 85 lööki minutis. Kohati tunnen ka valu vasakul rinnus, kuid ei tea, kas tegu südmega või närvipunkti valuga, kuna närvipunkt on sealsamas ja katsumisel valus. Peast on tehtud kompuuteruuring-see ei näitanud midagi. Neuroloog soovitas massaazhi-äkki on surin jms tingitud kaelapiirkonna pingetest (närvipunktid olid katsumisel väga valusad). Perearst arvab, et paljuski tegu närveerimise ja pabistamisega ja soovitas võtta rahustit. Muidu ei oska aga midagi kosta. Kasutan ka südametilku viimased 4-5 päeva.
Olen väga mures ja sooviksin teada Teie seisukohta selle kohta, sest varem pole mul selliseid tervisehäireid esinenud.
Üks lisaküsimus : Kas Teie arvates võib asi olla äkki hoopis veresoonte ja vereringega seotud?
Aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arvan nii nagu Teie neuroloog, et nolicini mõjul on tekkinud kergekujuline neuropaatia, ehk närvide kahjustus. Teise murena kinnitate seisundit mida arstikeeli nimetatakse müofastsialgiaks. Ehk need samad valulikud närvipesad turja-kaela-abaluude piirkonnas. Kolmanda probleemina aga on tekkinud mõningane psüühhiline kurnatus, ehk hakatakse tonti nägema seal kus ei ole midagi.
Soovitan võtta aeg maha ja sõita mõneks ajaks mõnda SPAsse 5 või 10 päevasele ravikuurile. See on märksa odavam kui katsetada uusi ravimeid, maksta visiidi ja uuringute tasusid, kaotada tööpäevi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi