Iiveldus! 12.01.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, doktor!

Nägin Teid esinemas televisiooni sates "Meie" ja peab ütlema, et siin internetis Teie nõuandeid lugedes jääb mulje, kui väga laia silmaringiga ja hea südamega arstist ning ka telesaade kinnitab seda!!!! Soovin, et selliseid arste oleks ka linnas!

Olen ise juba pikemat aega kimpus tervisega. Jutt saab olema pikk, kuid loodan, et ma sellega Teid väga ei koorma.

Haigestusin eelmisel aastal samal ajal st 2004 aasta jaanuaris ägedasse alaseljavalusse. Valu oli ebamäärana - kord lõi ristluust alla sabakonti, siis ainult sabakondiümbrus ja siis terve alaselg kuni puusaotsad kaasaarvatud. Nagu ikka pöördusin perearsti juurde, kus tehti vereanalüüsid. Lisaks tegi ta mulle tuharasse Retarpen süsti, et äkki võib olla tegu streptokokkidega!???? Kuigi 2 aastat tagasi lõigati mul mandlid ja pärast oppi tehti mulle see süst (lisaks antibiootikumid), et mandlid olid mädased ja ei lase opijärgselt neil "kokkidel" vallanduda. Kuid asi läks 2 päeva pärast veel hullemaks. Polnud enam isegi võimalik istuda ja lisaks tekkis ka selline kuumav tunne saba- ja ristluupiirkonnas. Pöördusin tagasi arsti juurde, sealt sain suunamise reumatoloogi juurde - seal osutusid ka analüüsid korras olevat. Siis saadeti mind beuroloogi juurde. Tehti röntgen - korras. Siis tehti veel magnetkompuuter - ka see oli korras. Kuid minu kohutavad valud kestsid. Sõin valuvaigisteid ja mulle hakati tegema hormoonsüste. Sain neid kokku 6, iga nädal üks. Korraks aitas, kuid siis oli valu tagasi. Enam ei saanud ka öösiti magada ja kadus ka söögiisu. 3 kuuga kaotasin juba 5 kilo kaalust (kaalusin 58 kg, olen 162 sm pikk ja 37 aastat vana). Lõpuks saadeti mind psühhiaatri juurde, kuna aravati et tegu on närvidega. Ka naistearsti juures sai käidud vähemalt 2 korda, tehtud kõik analüüsid, kuid mida pole pole haigust, mis tingiks neid valusid.
Kirjutati välja AD nimega Remeron. Sõin seda 1,6 kuud, kuid ei pannud magama, ei sööma ega ka võtnud ära seljavalusid. Siis leiti uriinist Colibakter. Sain antibiootikumid. Võtsin ära, kuid valud püsisid ja Colibakter ka ikka peal kuuri alles. Jälle uued antibiootikumid. Kätte oli juba jõudnud aprilli kuu, kuid minu seljavalud olid endiselt alles, lisaks isutusele hakkasin ka oksendama. Ja nii kestis minu antibiootikumide, kui ka erinevate antidepresaantide katsetamine kuni sügiseni. Kaalu olin juba kaotanud 13 kilo. Käisin ka nõelravis, massaazis, ravivõimlemises, kuid paranemise lootust polnud. jäin väga nõrgaks ja eluisu hakkas ka kaduma. Kellel ei ütleks üles närvisüsteem, kui nii pikalt peab valusid kannatama ja juba 3 kuud ainult oksendanud!!!!!
Lõpuks avastas teine naistearst vasakus munasarjas tsüsti, mis oli 7 x8 sm!!!!!! Kuid sinnamaani olen ma jõudnud 6 erinevat AD-i katsetada, kuna kõigiga tekkisid kohutavad kõrvalmõjud - oksendamised püsisisd, higistamised, lihastõmblused jne. 24. november oli mul laparoskoopia. Oli dermoidsüst, kusjuures 6 aastat tagasi oli mul selline paremas munasarjas. Nüüd on mõlemad munasarjad väiksemad, kuid alles.

Alaseljavalud on kadunud, kuid iiveldus ja higistamine on jäänud. Võtsin viimati ravimit Effexor, seda 3,5 kuud. Esialgu nagu aitas, kuid 2 nädala pärast tuli iiveldus ja higistamine tagasi. Siis sai igakord annuseid muudetud, kuid nagu aamen kirikus 2 nädala pärast olid sümpromid tagasi.

Nüüd olengi probleemi ees, mida teha?!!!!! Ühtki AD-d ma ei talu (kokku proovitud 9 kuuga 7 erinevat). EI TAHA ENAM KATSELAOBIR olla. Lisaks on see olnud põnts rahakotile. Mida teha, et lahti saada higistamisest ja iiveldustest. Ärkan hommikul juba iiveldusega ja nii kuni päev otsa. Süüa ei saa, kaalust juurde ei võta!!!!

Olen tarvitanud ka ravimteesid, palderjani tablette, rahusteid. Lisaks on kontrollitud ka kilpnääre, mis tõsi küll on suurenenud, kuid analüüsid olid korras.

Tänasest ma enam AD-i ei võta, kuna psühhiaater ei oska enam msikit teha - tundub, et ei talu neid!!!!! Kas oskate selle pika ja segase jutu peale mingitki nõu anda? Kuidas saada lahti nn paanikast (miks ma ei parane?), kaoksid iiveldused ja tekiks söögiisu? On Teil midagi lisada eelppol nimetatud ravimitele (küll kibuvitsa tarvitanud, mesilasematoitepiima, mezymi, jne). Mis annaks mu tervise tagasi?????? PALUN ABI!

Ette tänades ja kõike head soovides

Kati

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Kati !
tänan heade sõnade eest. Tegelikult on iga uus arst alati natuke põnevam ja huvitavam kui senised. Siis selgub, et ta on täpselt samasugune nagu kõik teisedki. Ennast iseloomustan täpselt samamoodi. Muuseas on ka arsti poot vaadates uued patsiendid alati paremad kui need kellega on juba tegeldud näituseks 5 aastat.
Mul on hea meel lugeda, et Teie günekoloog leidis alakõhu-seljavalu põhjuse üles ja see on nüüdseks kõrvaldatud. Üks munasarja tsüst võib tõesti säherdust vaeva teha nagu Teil ette tuli. Küllap võttis psühhiaater vahepeal eesmärgiks ravida somatoformset valu ja anoreksiat. Need on psühhiaatrilised haigused, mille puhul on uuringud korras aga inimesel on valu ja ta aina kõhnub.
Praegust iiveldust jt nähte seostaks sellega, et Teie keha on küllastunud erinevatest antidepressantidest ja nende ainevahetuse jääkidest. Nendest vabanemine võib võtta aega nädalatest-kuudeni.
Soovitan lihtsalt tohtrid mõneks ajaks saata kuu peale, tänada günekoloogi ja vahetada mõneks ajaks oma elu ja töökeskkonda. See tähendab, et võtta kaasa mõni lähedane inimene, kellest peate lugu ja tema teist ja olla mõnda aega eemal. Kas puhata, leida mõni uus harrastus, tervisespordi ala, teha mõnda tööd, olla niisama jne jne. Ma ei suuda ette kujutada Teie elukutset ja plaane kuid see on minu soovitus.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi