püsiv palavik 11.01.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 23-aastane naine, pikkus 180cm, kaal 59kg. Viimase kahe ja poole kuu jooksul on mul igal õhtul olnud palavik vahemikus 36,9 - 37,1 kraadi. Mõni inimene ei pane väikest kehatemperatuuri tõusu tähelegi, kuid mina tunnen juba siis nõrkust ja uimasust, kui temperatuur on 36,8.

Õpin ülikoolis ja käin ka tööl, seega on elutempo üsna kiire, kuid stressi üle eriti ei kurda, kuna üritan aega mõistlikult planeerida; suurem osa kohustustest pakub siiski rahuldust, samuti leian aega koduseks eluks ja puhkamiseks. Töötan poole kohaga koristajana, seega on vaimse pingutuse vastukaaluks tagatud mõõdukas füüsiline koormus. Seda enam tundub kummaline, et sellise palavikuga kimpus olen.

Muudest ravimitest olen viimase pooleteise aasta jooksul kasutanud hormonaalset rasestumisvastast preparaati Jeanine, mille võtmise aja jooksul pole kordagi kõrvalnähte esinenud.

Toitun enda arvates küllaltki normaalselt, ehkki maiustuste arvelt võiks rohkem süüa värsket puuvilja ja juurvilja. Vähemalt kord päevas söön sooja toitu. Ainevahetus on väga kiire.

Detsembri alguses, kui palavik oli kestnud paar nädalat, läksin oma perearsti konsultatsioonile. Pulss ja vererõhk olid korras, ka vereproov ei näidanud mingeid kõrvalekaldeid. Arsti sõnul oli veres jälgi kergest viirusest, mis juba mööda läinud. Arst "süüdistas" palavikus põhjamaist kliimat ja päiksevalguse nappust ning soovitas süüa vitamiine, mida olin juba oktoobrikuust alates teinud. Samuti soovitas ta Kisandrat, mida ka kuu aja jooksul võtsin. Vitamiine võtan praegugi. Ometigi pole muutust toiminud. Palavik ilmneb tavaliselt õhtupoolikul kl 16 - 17 vahel ning väljendub väsimuses, uimasuses ja nõrkuses, aeg-ajalt ka motivatsioonipuuduses. Külmavärinaid ei esine.

Varasematel aastatel pole mul sellist palavikku olnud, seega on raske uskuda selle seletamist meie kliimaga.

Jään huviga ootama Teie arvamust antud probleemi kohta.

Parimate tervitustega
Tiiu
(Tallinn)

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Tiiu !
Kui analüüsid- kliiniline veri, uriin, CRV, kilpnäärme, günekoloogiliste infektsioonide ja reumaproovid ning kopsupilt, hambad, põsekoopad on korras siis pole põhjust muretsemiseks. Üldse ei tee paha kontrollida ka võimalikku rasedust. Noortel daamidel tuleb võib seda ka tänapäevalgi ette tulla. Inimese kehatemperatuuri regulatsioon on tegelikult vägagi keerukas ja tundlik süsteem. On nii, et peale ägedat infektsiooni võib temperatuurikeskus minna " veidi sassi" ja see ongi põhjuseks miks tempeartuur on mõni kümnendik kõrgem normist. Ka on oluline psüühhiline eelhäälestus: tundlik inimene võib endale tahtmatult sisendada veidi kõrgema tempearatuuri. Mõttekäik on neil umbes selline, hakkab kättee jõudma õhtiu, kindlasti on mul täna ka palavik. Mõte käib peas ringi mõned tunnid, inimene asub end kraadima. Otsib mõnda aega kraadiklaasi ja tunneb kuidas süda hakkab kiiremini lööma, põsed löövad õhetama ja tekib kohe palaviku tunne. Siis pannakse kraad alla ja oodatakse igaks juhuks 15 minutit, ja näe ongi temperatuur 37,3. Inimene on isegi natuke võidukas: noh näe jälle on palavik midagi peab ikka viga olema . Ja nii asi võib korduda kuust-kuusse. Reeglina laheneb asi nii, et patsient tüdineb enese kraadimisest ja mõne nädala pärast kuii avaneb võimalus end ilma liigse ettevalmistuseta kraadida ongi kehatemperatuur korras. Ausalt öelda ei ole see kraadijate rühm ühelegi tohtrile kuigi meelt mööda, kui testid - uuringud on tõesti korras. Ühes kuulsas vanemas arstiraamatus soovitatakse lihtsat testi. Patsiendile antakse 3 päeva mõnda mittesteroidset põletiku ja valuvastast ainet, kasvõi ibuprofeeni. Inimene kraadib ennast. Seejärel antakse aga 3 päeva mõnda pehmet rahustit, kasvõi bromazepam 3 mg x2. inimene jällegi kraadib ja märgib tulemuse paberile. Arst aga vaatab ja saab ehk midagi ka otsustada.
Nii palju siis mõtetest, mis tekkisid Teie kirja lugedes. Ühesõnaga soovitan oma arstiga taas kõike rahulikult arutada või palavikuteema mõneks ajaks üldse ära unustada.
Head tervist soovides Madis Veskimägi