lapse kõhuvalu, ussid? 11.01.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mure 2,5-aastase lapsega. Kurtis teine pikemat aega kõhuvalu. Hakkas näiteks söömise ajal või peale sööki äkki nutma, sama äkki, peale paitamist ja kiirmust-kaarmust salmi valu kadus. Arst arvas, et ussid. Laps sai vermoxi tableti. Kakas mina aga enne ega peale seda mingeid usse ei ole näinud. Kõhuvalu kaebusi on vähemaks jäänud. Paar päeva tagasi oksendas laps öösel õhtusöögi välja ning oli päeva kerges palavikus. Veel teeb muret halb hingeõhk, nii pisike aga hommikuti haiseb nagu meie vana kutsu. Söögiisu on tal vastavalt tujule, enamasti aga ikka hea. On see ikka seotud ussidega või võib tal äkki olla seedimisega probleeme?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Väikelapse kõhuvaluil on palju põhjuseid, need jagunevad haigusteks mille korral on mõni analüüs korrast ära või uuring näitab midagi mida olla ei tohiks. Seejärel aga talitlushäireteks mille puhul on laps terve välimusega aga aeg-ajalt on valud-häired. Arstid laiutavad käsi- uuringud on korras aga vaevused ikka on. Need viimased seisundid on seotud lapse vaimse heaolu ja turvatundega. Hirm üksijäämise ees, mure vanemate pärast, kiresti muutuv ümbrus need on sagedsemad põhjused mis vallandavad sedasorti muresid. Teie lapse juures mõtleksin ninahingamistakistusele mille taga võib olla ninaneelumandli suurenemine ehk adenoid. Selle üheks tunnuseks võib olla halb hingeõhk ja kõhuvalu ka. Mao talitlushäire: magiu on söögi ootel ülierk ja valmis toitu aplalt seedima kuid sellega võib kaasneda valu.
ussimunadega on ni, et neid on kombeks enne ravimist analüüsiga tõestada. Kui kolmes järjestikuses proovis neid ei leita siis ussitõbe pole.
Loodan, et sain veidi selgust Teie muresse tuua. Soovitan taas pöörduda arsti vastuvõtule ja arutada kõike rahulikult uuesti.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi