Mis on põhjus? 05.01.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,dr Veskimägi

Minu 72-aastane mees on täbaras olukorras:mitu aastat on ta kannatanud südamepuudulikkuse ja kõrgvererõhutõve all,lisaks ll tüüpi diabeet (seda hoiab metforminiga kontrolli all),võtab veel Cardurat ja Xatrali (uroloogi soovitus),Lipostati,TromboASS'i,Imduri. Pikkus 175 cm ja kaal 110 kg. Kaalu alla ei saa,kuigi on üritanud.Läbipõetud infarkt (ca 5 a.a eest) ja insult (kergekujuline) 2.a. eest.Nüüd on tema põhiprobleem selles,et kannatab hapnikupuuduse all. Kõndida ei jaksa,hakkab kohe hingelda,sama lugu saapaid jalga pannes või puukorvi tõstes.Südameuuringuil leiti,et kolmest suurest veresoonest on ühel osaline ummistus,tehti sondeerimine ja ultraheliuuring.Leiti,et op ei paranda olukorda,sest veresoonte seisund pole nii halb.
Seejärel tehti kopsu-uuring,röntgen ja spirograafia.Leiti,et kops korras,aga kopsumaht 70%.See ei olevat hingeldamise põhjus,kuigi kästi edasi tarvitada Symbikorti. Nii ei olegi selge,mis on õhupuuduse põhjus, see pole ei kopsust ega südamest tingitud,ehkki mõlema osas peab ravimeid tarvitama.
Küsimus:milliseid uuringuid peaks veel tegema,et põhjus teada saada? Senine ravi käib justkui katse-eksituse meetodil.Olukord on seline olnud juba üle kahe aasta ja aina halveneb.Perearst on üsna nõutu ega tea enam,mida teha.
Ette tänades Mari.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan pika kirja ja mure usaldamise eest. Mõned mõtted mis tekivad: kuidas on lugu tavalise vereprooviga. Võib juhtuda et mingil põhjusel tekkiv kehvveresus on hingelduse põhjuseks. Kui kõik uuringud on enam-vähem siis küllap siis peab neid uskuma. Ega eriti uuringuid enam lisada ei ole. Vahest lihtne koormuselektrokardiograafia ühes spirograafiaga. See annab ülevaate organismi ja südame-veresoonkoona koormustaluvusest. Kui kõik on hästi, siis see on ka patsiendile moraalseks toeks. Võib juhtuda, et sarnaste nähtude taga on kehaliste haiguste kõrval ka depressiivne seisund mis avaldub kehaliste nähtudega.
Kahjuks ei saa ma midagi konkreetset soovitada kui ikka arstikülastust ja kõike rahulikult taas arutada.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi