hädas 05.01.05 / Perearst

Külastaja küsib:

minu 9kuune laps köhib juba kuuaeg ja on juba söönud 3sorti antibjootikumi ja köha ära ei lähe,nüüd andis mu perearst rohu Augmentin,kodus avastasin et rohi on aasta otsa vana,helistsin arstile ja arst arvas et võib ikka anda aga ma ei julge.Mis võib juhtuda?ja kas nii pikast köhast(hästi pikad köhahood,nii päeval kui öösel),mis on väljaravimata,võib tekkida astma?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan Teie muret. Antibiootikumi kirjutamisel on tavaks, et seda tehakse mingi analüüsi põhjal: kas on tõusnud veres leukotsüütide arv, C reaktivne valk, leitakse kuskilt mikroobe mida ei tohiks olla jne jne. Minu kogemuse põhjal on väikelaste pikaajaliste köhade põhjuseid mitu: korduv nakatumine uue haigustekitaja-viirusega. Eriti puudutab see peresid, kus suuremad lapsed käivad lasteaias-koolis ja toovad väikevenale või õele koju " külakosti". Seejärel lapseea algav astma, ka see võib avalduda välimuselt mitte väga haigel lapsel köhana. On ka veel üks probleem: nimelt mao-söögitoru refluks- mao happeline sisu voolab mööda söögituru pidi neelu, sealt edasi kõrisse-hingamisteedesse. Tekkiv ärritus avaldubki köhana.
Sain sinkohal anda vaid mõned mõttelõngad. Soovitan kõike rahulikult oma perearstiga arutada ja pidada nõu vahest ka mõne spetsialistiga. Oleneb Teie elukohast mõtleksin ka haiglauuringutele.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi