vaevused südames 22.12.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Olen põdenud noores eas südamereumat, mis pole jätnud õnneks klapirikkeid. Kuigi jah, süda on andnud tunda kogu elu - valud ilmamuutuse puhul, väsimus ja aegajaline õhupuudustunne.
Hiljuti väga halva enesetundega perearsti juurde minnes selgus, et vererõhk oli 200 piiril ja EKG näitas muutusi südame tagaseinas. Ravimid on vererõhu stabiliseerinud, ent südamerohi ISDN, mille perearst välja kirjutas, tekitab pärast võtmist südames kummalise õhupuudustunde. On lisandunud häiriv köha, kogu aeg oleks nagu mingi takistus hingetorus ja bronhides. Olen tegelud aktiivselt tervisespordiga - sõitnud jalgrattaga, suusatanud ja sammun vapralt ministepperil. Kas oleksid vajalikud täiendavad südameuuringud, kas peaksin kauplema perearstilt välja saatelehe. Ja kas ma tohin oma kerget sporditegemist jätkata? Ja kas on võimalik ka see, er parem enesetunne järgneb alles pärast ravikuuri lõppu?
Kauneid jõule ja aastavahetust soovides
50-aastane proua

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Soovitan mõningaid uuringuid. Esimene, vererõhu ööpäevane monitooring toob selgust Teie vererõhuväärtustesse väljaspool arstikabinetti. Teiseks on soovitav kilpnäärme testid ja kolmandaks annab südametalitlusest infi koormuselektrokardiograafia. Sõltuvalt tervishoiiukorraldusest Teie kodukandis korraldab neid uuringuid perearst või kardioloog. Reuma varasemast eluperioodist vajab täpsustamist ehhokardiograafial, so südame ultraheliuuring. Perearst annab väga hea meelega saatekirja seniste andmetega kõigile spetsialistidele. Kirjeldate köha: köha, see võib olla ühe vererõhuravimi kõrvaltoime, see ravim kuulub AKE inhibiitorite rühma, kuskil nimetuses peaks olema nimetus.....priil. Kaptopriil, enalapriil, lisinopriiil vm. Tervisesport on erakordselt tähtis, Teie koormustaluvusse aitab selgust tuua just koormuselektrokardiograafia.
Loodan, et sain veidi tuua selgust !
Head tervist soovides
Madis Veskimägi