kust alustada? 19.12.04 / Perearst

Külastaja küsib:

tere. olen 19 aastane neiu. olen 180 pikk ja kaalun 56 kilo. olen suht kleenuke ja kondine, samuti on mul rühiga juba nooruspõlvest probleeme olnud ja vahest teeb selg valu.Aktiivnne sportlik tegevus praegu puudub. Nüüd olen eesmärgiks võtnud, et hakkan tervise kallal tööd ja vaeva nägema parema enesetunde ja välimus nimel. Kuid olen kimpus ja ei tea kust alustada.
Sooviksin kaalus natuke juurde võtta kuid kindlasti ei ole meeletu söömine õige lahendus, kuna juurde tuleb mul ainult keskkohast. mõtlen minna jõusaali lihaseid kasvatama, kuid kas on ka mingit eri dieeti mida võiks proovida, et kätele ja jalgadele natuke liha ümber tuleks, mitte ainult pihapiirkonda. Samuti olen hädas rühi hoidmisega. Kust peaksin ma alustama selle probleemi lahendamisega ja kas minu vanuselt on veel võimalik see korda saada? Kui soovitate pöörduda ortopeedi poole siis kuhu ja kelle poole peaksin ma tartus pöörduma ( pereast on mul ida virumaal ja dekreedis. saatekirja ei ole sealt venelastelt kerge tartusse saada, kas mingit võimalust on tasuta ravile saada ilma saatekirjata?)
on teil mingeid soovitusi minu jaoks
ette tänades Mariina.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Mariina !
Teie kirjas on palju küsimusi.
Kõigepealt rüht, pikkus ja kehakaal. Teie vanuses on toimunud skeleti kasvamine oma looduse poolt määratud pikkuseni. See on otseses seoses Teie vanemate-sugulaste andmetega. Lihased ja nahaalune rsvkude hakkab tasapisi välja kujunema, mõnedel juhtudel võtab see aega 2-3-5 aastat mil noor daam tundub "kondisem" kui võiks olla. See on selgituseks, mis peaks ka veidi rahustama.
Soovitan uurida oma kodukandi terviseklubisid. Nende põhitegevuseks ongi bodyshaping ehk keha voolimine. Siinkohal saab anda nõu Teid vahetult nägev treener. Määratakse terve rida harjutusi kus on oluline korduste ja seeriate arv. Trennis tugevneb keha lihaskorsett ja see viib iseenesest rühi paranemiseni. Hea toimega on ka kestev ujumine, ikka 2-4 x nädalas 1 tund korraga. Ujumine on tegevus mida on vaja õieti teha, vastasel korral sulistatakse niisama ja saadakse pinges valuilikud lihased. Ka siin on vaja treeneri pilk, vähemalt esialgu.
Ortopeedi külastus on kindlasti vajalik, kolleeg hindab Teie rühti, teeb vajadusel röntgenipildid ja annab soovitusi. Perearst annab hea meelega saatekirja, lülisamba ja rühiprobleemid on sageli kroonilised ja seetõttu on mitu pead vajalikud.
Nõndapalju siis vastuseks.
Head tervist soovides Madis Veskimägi