Perearstid 17.12.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Olen lugenud Teie sümpaatseid ja asjatundlikke vastuseid mitmesugustele küsimustele ja loodan, et äkki oskate Te ka minu küsimusele vastuse anda.
Asi puudutab perearsti tööd.
Lugu on järgmine: olen 28 aastane naisterahvas. 3,5 nädalat tagasi läksin pärast nädalast kummalise ja kurnava peavalu kannatamist oma perearsti vastuvõtule. Pärast kaebuste (pressiv valu otsmiku ja meelekohtade piirkonnas ning silmade taga, aeg-ajalt teravamad valuhood, pidev väike palavik ja saabuva nohu tunne, füüsiline väsimus) kuulamist arvas perearst, et võiks teha vereproovi. Kuna tegemist oli neljapäevaga ja meie tervisekesksue labor töötab E-K, siis järgmine samm ehk vereproov (sõrmest) oli alles esmaspäeval. Seejärel helistasin, arst ütles, et proov nagu OK ja kirjutas välja antibiootikumi (azitrox?), nö. igaks juhuks, nagu ma aru sain, et äkki aitab. Mille vastu konkreetselt, seda lugesin alles infolehelt.
Ei aidanud, peavalu püsis muutumatul kujul. Helistasin uuesti. Paluti tulla vastuvõtule järgmisel päeval. Vastuvõtul (reede) otsustas arst, et tuleks äkki teha röntgen põse kõrvalkoobastest, röntgenit tegema sain minna esmaspäeval ja see osutus korrasolevaks.
Järgmine kõne - arst soovitas osta Ibumax 400, aga mu magu hästi ei taha sõbrustada selle ravimiga, mida ka ütlesin (kõrvetised aeg-ajalt), arst arvas, et 3-4 päeva ehk kannatab ära. Ostsin apteekri soovitusel siiski Panadoli, aga ei mõju.
Järgmisel päeval panin tuttava meditsiinitöötaja soovitusel kinni aja neuroloogi juurde, mis on alles jaanuaris.
Ja neljapäeval helistasin uuesti oma arstile. Vahepeal lisandus aga uus asi, mis ei pruugi olla seotud mu peavaluga - nimelt raske hingamine, valutunne hingetorus või rinnus, kuiv ja sõgelev köha. Arst ei osanud taas mulle midagi öelda. Pakkus, et stress. Tõepoolest, aga stressi tekitab mulle paraku see lõputu peavalu ja kurnatus... Kui ütlesin et panin neuroloogi juurde aja ja soovin saatekirja, siis vastas arst, et "nojah, põhimõtteliselt võiks ju minna..." hääletoonil, mis ütles mulle, et tegin valesti. Esmaspäeval lähen uuesti perearsti vastuvõtule. Lootusrikkalt. Sest peavalust ja nüüd lisandunud hingamisraskustest tingituna on mu päevane normaalse funktsioneerimise aeg kahanenud paarile kolmele tunnile. Enam ei jaksa.

Küsimused on - kas perearst ei ole kohustatud patsienti aitama? Mis võib olla põhjuseks sellele, et minu perearst ei ole huvitatud lisauuringutest, sellest, et suunata mind nende arstide juurde, kes oskaksid mind aidata ja öelda,milles on asi, kuna tema ise juba 3,5 nädalat jääb mulle vastuse võlgu?
Ma pean oma perearstist inimesena väga lugu, kuid peale meeldiva iseloomu peaks perearst ju pakkuma ka nõu ja abi.

Ja viimane küsimus - Mida peaksin tegema?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Minu arvamus on selline. Haiguse algul esinenud vaevused viitavad ninakõrvalkoobaste tursele. Sellele on omased suruv tunne, nohusus, peavalu mis tugevneb kummardumisel kaasub ka vähene palavik. See ei ole mitte mädane ninakõrvalkoopa põletik mille korral on nähtav vedelik-õhu nivoo. Limaskesta turset tavaliselt ei peeta oluliseks ja seetõttu vaadatakse sellest mööda. Teie arsti püüdlused on olnud välja selgitada põletikku ilmselt ninakõrvalkoobastes ja seda siis ravida. Vaevuste püsimisel on Teil tekkinud vaimse kurnatuse nähud: teadmatus mis tegelikult viga on, korras analüüs ja ikkagi antibiootikumravi, vaevuste püsimine, arsti ebamäärased vastused. Ilmselt jätkate ka samas igapäevatööd mis võib olla iseenesest ka stressirohke, kõik need asjad kokku on tekitanud praeguse vaevuste buketi. Julgen oletada, et töötate vahest kontoris, kuiva õhuga ruumis, vahest ka on palju arvutiekraanile vaatamist. Muidugi aastalõpu pinged. Mida saaks teha. Esmalt aeg maha, haigusleht ja võimalikult palju meeldivaid elamusi. Soovitaks ka ninakõrvalkoobaste limaskesta turse vastast ravi: selleks on nn suukaudne ravim: sudafed, rinopront tabletid ja ninatilgad: tyzine. Sooja auru hingamine suu ja nina kaudu. rahvameditsinis on hea toimegga ka soe soolakotike põskedele või kuum kõvakskeedetud poolik muna põskedele. Raviteedest soovitan nn stressiteed või naistepunateed meega.
Ma mõistan ka Teie arsti. Ta on Teid ju uurinud, teinud analüüse ja rötngenipildi. Kuigi sellest on olulisem vahest kõigi nähtude hoolas analüüs, korduvad selgitused ja oma otsuste põhjendamine. On ka nii, et kui patsiendil ilmnevad nn stressinähud või asteenia siis tabab enamike arste ka teatud vastumeelsus, tõrge. Tekib nõiaring: patsiendi nõutus kasvab ja arst muutub ka tõrksamaks ja lööb käega ( so saadab erinevate spetsialistide konsultatsiooniks), see omakorda suurendab patsiendi nõutust-kannatusi. Julgen arvata, et neuroloogi konsultatsiooni ajaks on mingi lahendus juba toimunud. Neuroloog saab hinnata Teie kordinatsiooni, reflekse, silmade-keele asendit, tasakaalu( seda saab muidugi teha ka perearst). Ta võib diagnoosida midagi pingepeavalu sarnast leidu võib olla suunab ka silmaarstile nägemistervavuse ja silmade kuivamise kahtluse kontrolliks.
Soovitan taas sõbralikult pöörduda oma perearsti poole ja arutada kõike rahulikult, Teie ja tohtri vahelised pinged ei ole kellelegi head.
Loodan, et sain veidi asja arutades tuua selgust Teie mures.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi