Silmad 28.10.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen lugenud Teie vastuseid varem esitatud küsimustele ja sealt ka oma probleemidele mõned võimalikud selgitused saanud. Aga ikkagi...
Millest võib olla tingitud silmade pidev punetamine (veresooned silmavalgetel näha), kipitamine ja tunne, nagu oleks midagi silmas. Silmaarstil käies on diagnoosiks ikka põletik. Töötan palju arvutiga. Kas selline silmade seis võib olla tingitud ka mõnest teisest terviseprobleemist.
Teine küsimus oleks piimasuhkru talumatuse probleemist. Kui see probleem on, kas selle raviks või leevendamiseks on mingeid võimalusi. Allergoloogi arvates on tegu piimatoodete talumatusega e. üldse toiduallergiaga. Probleem sai alguse mõned kuud tagasi peale günekoloogilist operatsiooni, pärast mida huuled olid nagu "katki" ja huulejoon on "korrapäratu"(allergoloogi väitel on see tüüpiline toiduallergia puhul). Nüüd püüan vältida ebasobivaid toiduaineid aga huuled ei lähe ikka korda.
Kas minu probleemidele oleks mingi lahendus või peangi leppima punetavate silmade ja katkiste huultega.
Ette tänades!
Ann (42 a.)

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Ann
Mõtisklesin Teie küsimuse üle pikemalt.
Piimasuhkru talumatus: sümptomiteks on sagedamini kõhuvalu, kõhukorratus, gaasid, kõhulahtisus. Seisundit saab diagnoosida lihtsa testiga, seda teeb arst. PAtsiendile antakse 50 g laktoosi 400 g veega ja jälgitakse veresiuhkru tõiusu. Kui kõik korras tõuseb veresuhkur hiljemalt 1 tunni möödudes üle 1,1 mmol/l.
Kui kolleeg allergoloog kinnitab, et tegemist on piimatoodete talumatusega siis ei tee ta seda päris oletamisi vaid ikka mingi uuringu põhjal.
JA veel. Olen kohanud nii patsiente kiui lugenud kirjandusest, et sarnased probleemid võivad tekkida näiteks pärmseene voihamisest organismis. Põhjuseks võib olla saadud ravi antibiootikumidega, mis on põhjustanud seedetreakti mikrofloora tasakaalu häire. Selle konkreetsemaks sümptomiks võib olla näiteks naistel sagedamini tupe pärmseentõbi. Kuid on terve rida hoopis ebamäärasemaid ja kaudsemaid tunnuseid mis klapivad ka Teie omadega. Seisundit aitab täpsustada perearst, günekoloog ja nakkusarst.
Muidugi ei tohi oloukorraga leppida vaid tuleb leida lahendus. Meditsiin on kollektiivne looming ja sõbralikult kogemusi vahetades ja koostööd tehes saame parima tulemuse.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi