lümfisõlmed 08.09.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Kaenla alla on tekkinud hernetera suurused munad,mis on valulikud.Rindades mingeid muutusi ei ole.On olnud ka varem ,siis kadusid paari päevaga.Kas võib asi olla külmetuses?Esimest korda tekkisid siis,kui olid soojad ilmad ja sõitsin lahtiste akendega.(Töö tõttu sõidan palju autoga)Nüüd autol koditsioneer.Pool aastat tagasi pandi Mirena?Või on põhjus hormonaalne?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vastus järgmine. Valulik lümfisõlm üldjuhul viitab mingile põletikule lähemas ümbruses. Kaenlaaluses pirkonnas on üheks võimalikuks põhjuseks higinäärme või karvanääpsupõletik. Nahapeal peaks olema nähtavad üks või enam punetavat täpikest mis ka katsudes valusad. See võib olla alguse saanud kas väikesest vigastusest raseerimisel, riiete hõõrdumisest vm. Ka organismi üldisem infektsioon võib endaga kaasa tuua lümfisõlmede suurenemise, on kohe üks haigus nimega infektsioosne mononuikleoos mille tunnus ongi lümfisõlmede suurenemine.
Mirena jt hormoonaktiivsed vahendid ei tohiks põhjustada lümfisõlmede suurenemist.
Kui on mure soovitan nõui pidada arstiga reaalsel vastuvõtul.
Head tervist soovides Madis Veskimägi