südame kohta 12.05.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
mul on selline umbmäärase infoga küsimus. Mitte mu enda kohta, vaid lähedase sõbra kohta. Noormees, 21 aastane, 190 pikk, 95 raske, tavainimese laadi sportlik (mängib paar korda nädalas võrku).
Ta seletas mulle, et kui ta väike oli, siis kasvas ta liiga kiiresti. See oli südamele raske. Praegu on tal vahepeal sellised asjad, mida nimetab ise, et aegajalt "süda peksab segast" või "südamel on raske". See läheb suht kohe üle ja nagu ei ole mingi selline asi, mis elu segaks.

Küsimus on siis Teile selles, et mida see tähendab, kui keha kasvab lapsena liiga kiirelt ja see on südamele raske?
Mida see südamele tähendab?
Mida see tuleviku mõttes tähendab? (Ta ise on maininud korra, et vist eriti vanaks ei ela????....Süda tegelt ju lihas, mis kunagi väsib.)

Ette tänades,
M.R.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Noorhärra probleemiks võis olla tõenäoliselt kasvueas sageli esinev südame-veresoonkonna funktsionaalne häire. Ehk teisisõnu mööduv vaevus mis ei jäta edasiseks eluks mingeid häireid. Arstid kasutavad seda terminit natuke liiga kergekäeliselt ja hirmutavad nii noore patsiendi ja tema vanemad ära. See võib viia noore inimese eneseteadvuse alanemisele, tekib tunne et midagi on viga ja ma pole päris täisväärtuslik. Sellistel puhkudel teostan patsiendile mõned uuringud, tavaliselt koormuspuhuse elektrokardiograafia, kus on selgelt näha organismi suur koormustaluvus, ilma et südametegevuses mingeid häireid tekikiks. Seda uuringut soovitan Teilegi. Muuseas on võrkpallis saadav koormus päris suur ja kui patsient tunneb end hästi siis on 99% selge, et kõik on hästi. Uuring on vajalik patsiendi lõplikuks veenmiseks.
Praegust südamevaevust võib seostada healoomulise rütmihäire hooga. Igal tervel inimesel võib esineda südametegevuses mõningaid häireid, näiteks vahelööke võib esineda minutis 2-3 tk. Kergeid rütmihäireid võib põhjustada unetus, kange kohv, alkohoolsed joogid, ülitugev füüsiline pingutus, suitśetamine ja mõnuained.
Mõistan Teie muret lähedase sõbra pärast. Minu vastus tugines infole mida andsite, nagu näete ei ole põhjust muretsemiseks. Et võiksite olla päris muretud soovitan koormusEKG uuringut, seda määrab kas perearst või kardioloog, sõltuvalt kuidas on Teie kandis asjad korraldatud.
Head tervist soovides Madis Veskimägi