külmatunne 11.12.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 31-aastane naine, 165/63 (seega vist enam vähem normis). Mu käed on kogu aeg külmad ja mind valdab pidevalt külmatunne, isegi ruumis, kus teised võivad vabalt lühikeste käistega olla, kannan villast kampsunit. Särk on alati keha ligi, enamasti ka suvel. Vererõhk on natukene madalamapoolne, kuid muidu olen enam-vähem terve (on bikuspidaalne aordiklapp, mis laseb veidi verd tagasi, aga minimaalselt, ja diagnoositud krooniline bronhiit). Ka voodis on mul reeglina pidev külmatunne, kuigi öösiti ärgates olen sageli läbimärg ja partner ütleb, et ma õhkan kuuma. Nagu ärkan, on aga külm. Olen püüdnud tekki vahetada, erinevaid öösärke ja voodipesu, kuid tulemus on ikka üks ja sama: külmatunne, ehkki higistan. Ja päeval on mul väga harva soe. Lisaks veel meeletu unevajadus. Millest sellised häired võivad tingitud olla?
Ette tänades ja rahulikku jõuluaega soovides
Airi

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
vaevus võib olla Teie organismi omapära. Enne kui nii lõplikult väita, peaks Teid aga uurima: veretest, EKG, koormusEKG, transaminaasid ja kilpnäärmehormoonid ning kopsuröntgen. Minul endal on õrn kahtlus kilpnäärme talitlushäire suhtes.
Head tervist soovides Madis Veskimägi