staphylococcus aureus 09.12.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tervist!
Olen pool aastat olnud palavikus ja eeldatavasti kroonilise kurgumandli põletiku pärast. Külvis, mis kurgust võeti, leiti hulgaliselt staphylococcus aureust. Ciprinol, mida perearst just selle bakteri tarvis välja kirjutas, palavikku ei alandanud. Lugesin, et seesama bakter on üheks tuntumaks toidumürgituse põhjustajaks ja samuti, et tema tõttu saavad alguse ka paljud nahapõletikud. Olen allergiline ja suvel tekkis mul sääsehammustuse kohale mädane nahapõletik. Seda, milline bakter seda põhjustas, ma ei tea. Ravi on neil kõigil enamjaolt sama. Bakteri tüüpi ju ei määrata. Sügisel on mul olnud ka arusaamatuid oksendamishooge, mille ise olen pannud toidu süüks. Kas tegu on raskesti alluva bakteriga ja millistes organites, kudedes ta veel endale pesa teeb? Ja kui ma tõesti olen tundlik selle bakteri suhtes, siis, kas selle alusel on võimalik oma toidusedeli muutes, seda bakteri liigeksisteerimist vähendada?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie küsimusele on päris keerukas vastata. Staph aureus on tuntud kui erinevate mädainfektsioonide ja toidutoksikoinfektsioonide tekitaja, kuid seda leitakse tihtipeale ka kaebusteta patsientidel. Toimib omapärane kooseksisteerimine, bakter võib põhjustada tagasihoidlike haigusnähte ja ei midagi enamat. Arvan, et Teil esinevad üksikuid haigusnähte ei ole võimalik seostada just selle ainsama bakteriga. Teie loetletud vaevusi ise lahendaksin järgnevalt. Kõigepealt mandlid: määran verest AOS tiitri ja tonsillide biopsia, selle infi alusel on võimalik otsustada radikaalse ravi, mandlite eemaldamise asjus. Arvan, et mädapõletik nahal on nüüdseks möödunud. Bakteriaalse infektsiooni ravi on ikka antibiogrammi alusel määratud antibiootikumiga. Kuid selle usaldusväärsust kahandab asjaolu, et bakter võib elada organismis midagi väga paha põhjustamata.
Loodan, et sain veidi selgust tuua keerukasse probleemi.
Head tervist soovides Madis Veskimägi