Vähihirm 23.10.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Minu meest vaevab juba üle nädala vähihirm. Ta on 40, üks ta eakaaslane (42)suri sel aastal neeruvähki. Abikaasaütleb ka endal tugeva depressiooni olevat, veel kurdab ta pinget kõhu ja südame piirkonnas, ja et nagu klomp on kurgus.
Rääkisin talle, et läheme siis perearsti juurde, kuid ta ütles et vaatame.
Eile õhtul ütles ta, et tulevikuväljavaated on nagu ühe hetkega kildudeks kukkunud.
Abikaasa on olnud kümmekond aastat tagasi ka grupi peal, diagnoos oli siis üldhaigestumine(reflektoorne ataksia minu mäletamist mööda).
Kuna aga talle ei meeldinud see, et iga aasta pidi komisjonis käima, ja ta tervis alati just komisjoni eel ja ajal halvenes ning arstid peaks ju aru saama et närvid ei saa tastuda, siis ta jättis selle grupi katki. Mina muidugi olen sellesse mõistvalt suhtunud ja saan aru, et see on talle psühholoogiliselt raske-arstidega suhelda.
Andke mulle nõu, mida teha, mul endal on ka juba hirm abikaasa pärast, kas võibolla need vaevused on depressiooniga kaasnevad, või peab ikka uuringutele minema?
Kõike head ja palju tänu!

Murelik abikaasa

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arvan, et Teie abikaasa vaevused on depressioonisümptomid. Meeste depressioon on hoopis erinev naiste depressioonist: naised vähemalt räägivad mis neid vaevab aga mehed vaikivad ja ajavad nii naistele hirmu peale.
Soovitan siiski nõu pidada perearstiga, kes vajadusel konsulteerib ka psühhiaatriga.
Head tervist soovides Madis Veskimägi