Tundetud sõrmed 17.10.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
mure on selline, et aeg-ajalt lähevad sõrmed tundetuks ja valgeks. Tavaliselt siis, kui on veidi jahe või olen söömata. Probleem vaevab tihemini sügis-talvisel ajal, aga võib juhtuda ka näiteks palaval suvel ujumast tulles.
Autoga töölt koju sõites teen terve tee sõrmedel harjutusi, hõõrun käsi vastakuti, masseerin neid, kuid üsna tihti on ikkagi sõrmed nii tundetud, et raske on näiteks võtit lukuaugus keerata. Vahepael on perioode, kus selliseid vaevusi ei ole ja jõuan juba probleemi unustada, kuid siis taas mitu nädalat järjest igal õhtul koju jõudes sama probleem. Milles asi ja mida saaksin asja leevendamiseks teha? Olen 40 aastane naine ja tegelikult mäletan selliseid kaebusi juba kooliajast, ainult mida vanemaks seda enam probleem süveneb.
Ette tänades,
Reet

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie vasevuste alusel tunnen ära seisundi, mida nimetatakse Raynaud tõveks või sümptomiks. Kui see on ainuke mure ja kõik muu on korras siis on tegemist iseseisva haigusega. Vaevus võib esineda ka mitmete liiges ja siseorganite põletike korral. Soovitan nõu pidada oma perearstiga, kes edasi otsustab reumatoloogi või veresoontekirurgi konsultatsiooni kasuks.
Seniks aga soovitan hoida käed-jalad soojas, vältida alajahtumist, kestvat viibimist paljakäsi.
Head tervist soovides Madis Veskimägi