surevadja tuimad jalad 15.08.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Ei tea millega tegu, aga suve algusest saadik jalad on justkui tuimad ja nagu sureksid väga imelik tunne on (vanust 23 aastat,naisterahvas). Tööl istudes on seda tunda, samuti voodis lamades (vahet pole kas jalad kõrgemal või mitte), enamasti igal õhtul on see nii (voodis tunnen, kui pikali viskan). Mu emal-vanaemal olnud veenilaiendid. Laiendeid kui selliseid veel oma jalgadel ei tähelda. Veresooned (mõned) kumavad küll naha alt läbi, aga see on olnud nii lapsest saadik. Nüüd ei teagi mis ette võtta. Kas tegemist on veenilaienditega või mõne teiselaadse verevarustuse häirega. Mida teha profülaktikaks et asi edasi ei areneks ja kuidas edasi toimetada. Mis on vastunäidustatud, mida tuleks süüa kas rohkelt liikuda või pigem vähem... tänan vastuse eest

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Arvan, et Teie vaevuse põhjuseks on algstadiumis veenilaiendid. Selle tõve päris ühest põhjust on raske nimetada, arstid on välja selgitanud nied terve rea. Pärilik eelsoodumus,, perekondlikus, naissugu, kestev jalgadel seisev töö-tegevus; rasedus ja sünnitus; kestev istuv töö, vibratsioon ( autojuhid). Veenilaiendite tekke aluseks on veenide seinte sidekoe nõrgenemine, mille tõttu algab tasapisi nende väljavenimine. Huvitav veenide juures on see, et nende valendikus asuvad klaspisarnased moodustised, mis tagavad verevoolu südame suunas. Kui on tekkinud väljavenimine selisel määral, et klapihõlmad enam ei puutu üksteisega kokku ongi alanud silmaga nähtavate veenilaiendite, ehk veenikomude teke. Veenilaiendid on pahad meditsiiniliselt seepärast, et verevool nendes on aeglasem või hopis puudub. See aga põhjustab vere suurenenud hüübivust, mida soodustab ka veresoonte seina defekt. Kui veri soonevalendikus hüübib, siis see on juba väga halb, kuna tekkinud hüüve või tromb kandub mööda soonevalendikku edasi südame suunas. Kui see juhtub ummistama südant läbides mõne suurema veresoone, tavaliselt kopsus võib olla tulemuseks raske kopsude-südamepuudulikus, kui ootmatult ummistub suur soonevalendik ei jõua organism sellele kaitsemehhanismidega reageerida ja järgneb kõige kurvem. Laienenud veenidega jalas tõuseb kudede rõhk, mis põhjustab naha verevarustuse häireid, mille tulemusena võib kujuneda halvasti või üldse mitte paranev haavand. Veenis endas aga võib tekkida häirunud talitluse tõttu korralik põletik. Need ongi meditsiinilised hädad, mis üks veenilaiend võib põhjustada. Loomulikult on probleem ka kosmeetiline, näotud veenikomud säärtel võib põhjustada suurt ebamugavust, kanatusi, kuni tõrjutuseni ja depressioonini välja. Vahest võib juhtuda, et lootusrikkalt tärganud suhe katkeb kui selgub säärte välimus. Nii et probleem on tõsine mitme tahu pealt.
Senine jutt on selleks, et mõistaksite vaevuse tekkemehanismi ja võimalike kaasnevaid muresid.
Mida võtta ette?
Esiteks vältida kestvat seismist, intensiivset jalgadel liikumist.
Igal võimalusel anda jalgadele rahu, parim võimalus selleks on tõsta istudes jalad keha pinnast kõrgemale. Ööseks on soovitav asetada jalgade alla padi või asetada voodi jalutsisse u 10 cm klotsid ( kasvõi lapiti telliskivid), mis kallutavad kogu voodit kõrgemale. Se lihtne võte vajab harjumist, kuid on toonud paljudele kergendust.
Hoiduda tuleks ka kestvast istumisest painutatud jalgadega.
Hea toimewga on nn veenigümnastika. Paar korda päevas 5-10 min jooksul rütmiline " tammumine" jalalt jalale, varvaste toel ennast mööda põrandat edasi liigutamine.
Hea on ka paraja koormusega jalgrattasõit.
Vältida tuleb palavat leili, üle 70-80 C.
Abivahenditest on soodsa toimega parajat survet avaldavad veenisukad, survetugevusega 10-15 mm/hg.
Kui sääred kipuvad õhtuti pakitsema ja tulitama on abi hepariini sisaldavatest salvidest, neid oskab apteeker pakkuda käsimüügist.
Söögiosas peab toit olema tervislik, mitmekesine sisaldama nii C kui rasvlahustuvaid vitamiine ( A, D, E, K) . Vältima peaks loomseid rasvu, soodsa toimega on antioksüdantset toimet omavad küllastamata rasvhapped, kalamaksaõli, lõheõli, jt.
Vaatamata püüdlustele ei õnnestu veenilaiendite teket paljudel puhkudel vältida, süüdistada ei saa siin kedagi. Nõu võiks pidada veresoontekirurgiga, kes oskab anda head nõu, lähtudes just Teie omapärast ja pakkuda välja ka kõige optimaalsema ravi.
Loodan, et sain tuua veidi selgust veenilaiendite ja sellega seonduvate ohtude teemal. Vastus tuli veidi pikem seetõttu, et probleem on väga levinud.
Head tervist soovides Madis Veskimägi