Tere! 25.07.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Sooviksin veidi teavet, kuidas inimene peaks taotlema ajutist invaliidsust.
Ta käis kevadel seljaoperatsioonil ja oli pärast seda klom kuud haiguslehel.Alguses oli parem, kui enne lõikust, siis aga hakkas selg valutama ja kiskus pingesse ja viltu.Ta kirjeldas seda arstile ka, aga arst arvas, et ta ei saa lehte pikendada ja ei saa ka valu mõõta, äkki ei valutagi.Arst läks puhkusele ja lõpetas lehe.Inimene ei saanud valu tõttu voodist välja, ammugi tööle mitte.Otsis abi eraarstidelt ja masserijatelt.Kas selline ravi ei võiks siiski olla haigekassa poolt.Perearst andis enne opi koguni ühe nõelravi eraarsti andmed, et ta sinna pöörduks.Pöörduski, sest valu oli suur ja kõndida ei saanud.Samuti ei saa ta aru, mis süsteem on haiguslehtedega.Lehe peal oli ta jõuludest peale ja aina hullemaks läks, selg ei valutanudki nii väga, kui just üks jalg.Lõikus määrati märtsi lõppu ja kuu enne lõikust lõpetati leht.Tööle ta ei saanud, oli niisama ,ilma leheta kodus.
Lõpuks ta ütles nüüd arstile, et tal polegi üldse lehte ega haigushüvitist vaja, tahab vaid ravi.Kas asi on selles, et ta ise on ettevõtja?
Nüüd sai palju küsitud, ag oam arst tal ei tahtnud millelegi vastata, oli pahane, kui küsid.Ise arvab ta nii, et on 10 aastat mnakse maksnud ja pole kordagi haige olnud, ega arsti juures käinud.Nüüd, kui ta tõsiselt abi vajas, pidi ka enamuse ravist ise kinni maksma.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan Teie lähedase ja teie muret. Teie lähedasega on tegelenud terve rida erinevaid arste-raviasutusi ja lõpuks pole päris täpselt teada kes ikkag vastutab, kuhu minna, kellelt ikkagi abi saada. Ka arst ei tunne enam eriti personaalset vastutust, kui ta näeb et haige on paljudes kohtades käinud. Öeldakse ka et kui haiget ravib rohkem kui 2-3 arsti, ei ravi teda tegelikult mitte keegi .
Nii palju sissejuhatuseks. Tundub, et vaevuse aluseks on tõenäoliselt radikulopaatia: seljanärvi pitsumine lülivaheketta väljasopistumise tõttu. Seda ravitakse nii konservatiivselt kui operatiivselt. Operatsiooni järgselt peaksid vaevused muidugi kaduma, kuid mitte alati ei lähe kõik nii nagu soovime.
Mida teha? Soovitan pöörduda taas perearsti vastuvõtule, kes annab taas suunamise arstile, kes opereeris. Kindlasti on meeles arst kes lõikust tegi, nii võib temaga ka otse ühendust võtta, saatekiri ei oma sellistel puhkudel tähtsust kuna iga meedik proovib teha parimat tööd ja ka aidata oma haiget ootamatuste ilmumisel. Siinkohal aga on sobilik ka arstide ütlus: töö on tellija materjalist- see tähendab seda et vaatamata parimale tehnikale ja valitud operatsioonivõtetele võib asi siiski mitte nii välja tulla nagu mõeldud. Kedagi selles ei saa süüdistada.
Haiguslehega on nii, et patsient võib esmasel haiguslehel olla kuni 180 päeva järjest. Kui on näha, et veavus püsib ja inimese töövõime pole endine täidab perearst töövõime kaotuse ekspertiisi dokumendid, sinna lisavad ka kitsama eriala arstid oma kirjelduse-diagnoosid. Nii et soovitus ka ajutise töövõimetuse asjade ajamiseks pöörduda perearsti vastuvõtule. Perearst võib olla veidi häiritud, kuna ta peab tegelema probleemiga, mis on tekkinud hoopis teise arsti ja patsiendi vahel. Kuid selline on kehtiv kord. Vaevuse leevendamiseks oskab aga kõigeparemat nõu anda opereerinud arst. Võtke temaga kindlasti ühendust juba hommepäev ( praegu on kell 23.25, 28.07.2003)
Loodan, et sain oma pika vastusega tuua selgust Tei küsimustele ja heita valgust ka meditsiini süsteemi köögipoolele. Meenutan ka seda, et meditsiin on kollektiivne looming kus parim tulemus sünnib ladusas koostöös ja üksteise mõistmise ja toetamise õhkkonnas.
Head tervist soovides Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Perearst

vereproovi vastused

Tere,tegu siis kohe 20a saava mehega
WBC 10,91
Hgb 172
HCt 49,9
Eo 0,54 ja triglütseriidid 4,68

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Vajalik oleks näha kogu hematoloogilist uuringut, üksikparameetrid WBC, Hgb, Eo ja Htc ei võimalda uuringut hinnata.
Samuti peaks teadma, miks uuringud määrati ja kas patsiendil ...

Loe edasi

Ülahuule all pool heledam

Tere
Märkasin tana et üla huule all pool on peenike heldam triip. Ühtegi teist huule vähi sümptomi pole olnud. Ega tegu pole huulevähiga?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kindlasti mitte. Selline heledam triibuke huulel võib olla igati normaalne. Muret tekitavaks sümptomiks on tihke, valutu haavand.
Koostöö oma perearstiga, vajadusel täpsustaavad uuringud ...

Loe edasi

Rindkere valud

Rindkere on juba pea 4 kuud järjest valutanud. Algul hakkasid valud vasakust rinnast, hiljem siis keskelt ja paremalt. Valu ei ole tugev, kuid pigem mõjutab see mind vaimselt. Valu ärgates on suurem. Algul ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on mitu. Oletada ei saa. Soovitan pöörduda oma perearsti vastuvõtule, edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Süda

Tere
Probleem on selles et varem oli nii et kui tööd tehes saunas käies ja kui pikalt juua siis viskas südame rütmist välja 220-240 ja ära saada seda aind kui süstiti veeni cordaroiga ja saadi süda ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab, et Teil raviti südame lisajuhteteest tingitud rütmihäiret ablatsioonraviga. Selle järgselt ikka jälgitakse patsienti, vajadusel uus elektrofüsioloogiline uuring, ehhokardiograafia. ...

Loe edasi

Tüsistused

Tere
Laps sündis 4a tagasi ja kopsud olid märjad ning esimesed päevad viibis kovöösis hingamis aparaadi all.(laps sündis õigeaegselt aga jäi kinni ja sündis viimasel hetkel)
Nüüd kui aktiivsem ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah muidugi, kiirem väsimine on oluline sümptom. Koostöö oma perearstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Südame vahelöögid

Tere!

Käisin südame holteruuringul ja vastuseks sain 183 supraventrikulaarset lööki ja pean käima südame ultraheli uuringul? Mida see tähendab?
Lisaks on mul veel kilpnäärme probleemid ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
183 vahelööki on täiesti normaalne. Teie arst püüab veelgi uuringutega välistada võimalikke põhjuseid. Teie vaevustes ei selgu midagi, mis viitaks kindlale südamehaigusele. Pigem on vaevused ...

Loe edasi

Hääl

Tere mull on hääl põhiselt ära.ime väige hääl on. See juba 3 kuud. Hetkel on tehtud proovida midagi pile teda saanud. Millest see on

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Üle 2 nädala kestev hääle muutus vajab kindlasti põhjalikumaid uuringuid ja vastavat ravi. Koostöö oma perearsti ja kurguarstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Kõrvapõletik

Tere
Oli nädal aega nohu olnud. Tundus, et hakkab paremaks minema ja ärkasin kolmapäeval kõrva valuga. Neljapäeval hakkas ka teine kõrv valutama ja sain antibiootikumid. Laupäeval oli suur pea valu ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Teile on määratud kõrvapõletikuravi, paranemine võib võtta 2-3 nädalat aega. Ravi määranud arst jälgib Teie paranemist, vajadusel korrigeerib ravi.

Head tervist soovides,
Madis ...

Loe edasi

Punni laadne suus

Tere, avastasin hiljuti suust tarkusehammaste juurest sellise imeliku punni laadse, ei ole kindel kas selline teema on siit sobiv küsida üldse. Millega võib tegu olla sellise kohapeal ja kas on põhjust ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
See küsimus sai juba vastuse.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Pearinglus/tasakaaluhäire

Tere!

Umbes 2 kuud tagasi olin kodus voodis pikali, kui südamest (ilmselt - kuigi tunne oli rinnaku keskel) käis läbi jõnks, millele järgnes tunne et ei saa hingata ning paanika. Umbes 1,5 ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Teid on erinevad arstid põhjalikult uurinud, sümptomid vähenevad antidepressantravi ja treeninguga. See ei ole kehalisele haigusele, vaid ärevushäirele. Jõnks südames võib esineda täiesti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: