kõhulahtisus 15.05.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on 16 aastane tütar,selle aasta algusest on tal probleem kõhuga. Puuviljade söömisel ei talu tema õuna, siis lööb kohe kõhu lahti, kõht valutab. Nii on ta jälginud kuni tänaseni. Ei oska kohe midagi ette võtta, veebruarikuus külastasime perearsti, tehti tavauuringud, sonograaf, kõik näis korras olevat. Aga probleem kestab edasi.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Teie saadetud teabe alusel tekib kahtlus harvaesinevale seisundile: puuviljasuhkru ehk fruktoosi talumatusele. Vaevuse aluseks on olukord, kus organismis napib fermenti, mis peaks vastutama puuviljasuhkru seedimise eest. Nüüd aga seedumine ei kulge lõpuni ja ongi võimalikud mitmed häired: kõhupuhitus, kõhulahtisus, jt. Mida võiks ette võtta. Seisundit on võimalik täpsustada mitmete testidega: patsiendile antakse puuviljasuhkrut puhtal kujul ja jälgitakse vere glükoositaseme tõusu ning patsiendi enesetunde muutusi. Nii saab plaanida edasist ravi. Esialgu oleks soovituseks vältida magusate puuviljade söömist. Sarnasena puuviljasuhkru talumatusele esineb seisund, kus patsient ei talu piimasuhkrut, seda nimetatakse laktaasdefitsiitsuseks. Organismis napib fermenti mis peaks seedima piimasuhkrut. See vaevus on meie rahva seas päris laialt levinud, põhjustades meelehärmi nii patsiendile kui meedikutele. Põhjus on lihtne: algul kahtlustatakse kõikvõimalike tõsiseid ja väga tõsiseid haigusi, kui uuringud on korras, siis tundub et aptseint on terve. Vaevus aga püsib. Abi oleks lihtsast soovitusest: vältida rõõska piima toidusedelis.

Head tervist soovides Madis Veskimägi