kilpnääre ja südamehaigused 09.05.03 / Perearst

Külastaja küsib:

tere! Olen 27 aastane naine ja mul avastati kilpnäärme alatalitlus koos kroonilise põletikuga. Asi on üsna algusjärgus. Arst kirjutas rohtu, mida pean elulõpuni võtma. Küsin nüüd seda, et kas kilpnäärme haiged, kes ennast ravivad on ohustatud sellest, et nende süda võib haigestuda. Kuuluvad nad riskigruppi? Ja mida teha, et seda ei juhtuks?
aitäh!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Kilpnäärme vaegtalitluse tunusteks on sagedamini jahedad jäsemed, külmatunne, kähe hääl, aeglased liigutused ka südamerütmi aeglustumine ja vahel tursed näol ja kätel. Eriti muud vaeva ta ei põhjustagi, vahest häirib lähedasi rohkemgi patsiendi aeglane kõne, mõtlemine ja liigutused kui asjaosalist ennast. Kilpnäärme vaegtalitlus põhjustab harva mingeid tõsiseid südamehaigusi, südametegevuse aeglustumine on ainult kilpnäärme vaegtalitluse tunnuseks. Kuna kilpnäärme vaegtalitusega kaasneb tihtipeale vere kolesteroolitaseme tõus, siis see on juba südame-veresoonkonna haiguste riskifaktoriks. Ka on sagedasem kehakaalu tõus, mis on omakorda riskifaktor . Kui sellele lisandub suitsetamine ja vähene liikumisaktiivsus ning perekondlik eelsoodumus haigestumisel südame-veresoonkonna haigustesse saamegi juba 4-5 riskifaktorit. Neid on piisavalt, mille tõttu peaks tegema kõik endast võimaliku: hoiduma suitsetamisest, regulaarselt liikuma, jälgima kehakaalu. Paar korda aastas peaks kontrollima vere kolesteroolitaset ja kilpnärme seisundit analüüside põhjal. Vajadusel on võmalik tarvitada täiendavaid ravimeid vere kolesteroolitaseme normis hoidmiseks
Head tervist soovides Madis Veskimägi