Immuunsüsteemi toimimine. Pidevalt haige inimene. 18.11.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Kuidas saan kontrollida oma immuunsüsteemi toimimist/mitte toimimist.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Immuunsüsteem on väga keerukas. Kirjeldate 2 haigust, mis kuuluvad autoimmuunhaiguseks, st keha kaitsesüsteem pöördub oma keha vastu. Juba see näitab, et kõik ei ole korras. Sage põdemine vajab uurimist- esmalt perearsti poolt: täisveri, autoantikehad, SR, HIV jt. Seejärel vajadusel immunoloogi konsultatsioon, täpsemad uuringud. Kuid normaalse immuunsüsteemi ja hea vastupanuvõime aluseks on tervislik ja mitmekesine toit, toiduga saadakse ka C vitamiini ( tsitrusviljad, kiivi). Ülioluline on paras töö ja puhkuse suhe, hea ööuni. Meie laiuskraadil võiksid kõik täiskasvanud tarvitada septembrist maini D vitamiini 2500 RÜ päevas. Kavalate toidulisandite, immuunsüsteemi tugevdajate toimet ei ole teaduslikult tõestatud, kuid nad maitsevad tavaliselt hästi ja kahju ei tohiks teha ( peale rahakoti).

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi