süda 12.11.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Algas kõik peale lapse sündi 2011 aastal, tundsin pidevalt kuidas süda kloppib, seistes eriti ,tahtsin koguaeg istuda muidu oli tunne , et süda tuksub kurgus. Pöördusin arsti poole ,sain ka diagnoosi ärevushäired. Nii ma siis tükk aega ravisin ärevust kuigi süda andis koguaeg tunda. Pulss oli kiire, südame rütmihäired olid ka, mingi aeg käisin kardioloogi juures ( 2012 a) ,tehti nii koormustest kui ehho. Arsti sõnul oli mul kerge mitraalklapi prolaps ja rütmihäired. Lisasin ka teile pildi lõplikust diagnoosist.Aastate möödudes pole see tunne kuskile kadunud, samamoodi süda kloppib.Läksin aastal 2018 a samamoodi kardioloogi juurde , jutt oli sama et ad võtta ja bisoprololi ,see tõmbas mul vererõhu veel alla poole, kuigi mul endal tavaliselt madal vererõhk ja rohkem ma pole julgenud neid võtta, tehti ka koormustest. Öeldi, et on siinusarütmia ja kõik on ärevusest. Nüüd 2 a on möödas aga samamoodi teeb muret see südame puperdamine mis ei kao kuskile, ma ei tea kas uuesti pöörduda kardioloogi poole ja kas on see ohtlik seisund või asi ikkagist ärevuses, ma kahevahel koguaeg kas see on ärevus või südames on asi.Aitäh

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teid on uuritud põhjalikult ja ei ole leitud olulist , eriravi vajavat orgaanilist südamehaigust. Isiklikult soovitan pidada "ärevushäire päevikut". See aitab selgitada, mis on need olukorrad, tegevused või mõtted, mille korral tekib haigushoog. Seejärel õppida oma ärevust teadlikult juhtima, lõõgastumine, hingamisharjutused, mediteerimine jm ning ravimeid polegi vaja. Ravimite kasutamine jätab eksliku mulje, et on haigus ja seda haigust ravitakse ja kõik peab nii korda saama. Ravimite mõju on püsiv, nendega kaasneb arvukalt kõrvalnähte, kuid aeg-ajalt tekkivaid ärevushooge need ravimid ära ei hoia, küll aga mõnevõrra leevendavad nende raskust. Soovitan vestelda perearstiga, kes annab saatekirja psühholoogi konsultatsiooniks ja järgnevaks kognitiiv-käitumusliku ravi seanssideks. Perearstidel on haigekassa poolt eraldatud "teraapiafond", ravi on Teile tasuta.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi