Rauavaegusest 04.09.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Kirjutan kuna oma perearstilt abi ei saa ja ei oska kuhugi mujale ka pöörduda.
Märtsikuus käisin doonoriks ja peale seda algas menstruatsioon ning u nädal hilje hakkasin end halvasti tundma- tekkis iiveldus, pearinglus, peavalu, väsimus, valud rindkeres, raskustunne kopsudes, hapnikupuudus ehk tüüpilised raupuuduse sümptomid. Tegin perearstil vereanalüüsi ja hemogobiin oli 115, mille kohta arst ütles, et see ainult natuke alla normi ja tegelikult ok ja ravi ei vaja. Doonoriks minnes verekeskuses oli hemoglobiin veidi varem 130 ja umbes selline on ta ka muidu tavapäraselt olnud. Tookord igatahes kirjutasime selle halva enesetunde hemoglobiini languse arvele. Arst soovitas kuu aega rauda, seda võtsin.
Nüüd eelmise kuul menstruatsiooni ajal tekkisid jälle samad sümptomid, sedasi, et olin sisuliselt nädal aega siruli, sest nii halb oli. Hakkasin uuesti kohe rauda võtma. Nüüd, sellest veel ca 2-3 ndlat hiljem hakkas jälle tundma andma ja palusin uusi analüüse. Täna sain ka vastuse ka hemoglobiin 116 ehk siis põhimõtteliselt pole üldse vahepeal tõusnud. Ferritiin oli normis. Arst aga ütleb endiselt, et see hemoglobiini näit on normaane ja mul pole üldse lisarauda vaja võtta.
Halva enesetunde osas laiutab aga käsi ja jättis mu abita.

Minule tundub aga ikkagi, et rauapuudus, kuna selged sümptomid sellised ka kui hemoglobiin ikka sama madalal, kuigi tavapäraselt on 130 kandis.
Kui pikalt tuleks rauataseme tõstmiseks lisarauda võtta üldse? Olen kuulnud, et paar kuud vähemalt.

Ühesõnaga- tahaks teise arsti arvamust, kas see kirjeldatud halb enesetunne võib Teie arvamuses olla ikkagi sellisest hemoglobiini tasemest? Kas leiate samuti, et see ei vaja ravi? Või peaks siin ikkagi rauadoosi tõstma või mingi spetsiifilisemat rauda saama? (Hetkel olen tarbinud kahte rauasiirupit käsimüügist ja enne seda tablette käsimüügist, aga olemas on kodus ka Ferrum Lek tabletid). Toitumine on mul samuti normis, söön liha ja kõike, kus rauda, liigun õues jne.
Mida siis teha kui ensetunne jätkuvalt halb? Kohe algab ka uus menstruatsioon, juba pelgan ette kui halvaks taas läheb..

Väga mures, kuna perearst jättis abita. Või kas võib olla tegu mõne muu probleemiga? Kuigi sümptomid viitavad selgelt rauapuudusele.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Küllap on tehtud ka teisi analüüse- D vitamiin, kilpnäärme testid TSH FT3, TPO AK, B12 vit, raud, transferriin, täisveri, MCV, Hgb jm. Ehk ka väljaheite analüüs ussimunadele jt. Igaks juhuks täidaks ära ka EEK-2 testi.
Esialgu ei ole mujalt kinni haarata kui Teie vaevustewst ja suhteliselt madalast hemogobiini tasemest. Mina olen õppinud seda, et rauadepood tuleb täita pikemaaegse raviga, kasutades hästi imenduvat rauapreparaati. Miinimum 3-4 kuud, oma kogemuse alusel julgen soovitada Retaferi. Seda saab ka käsimüügist. Ja ikka hea koostöö oma perearstiga, sõbralik rääkimine oma vaevustest ja võimalike põhjuste koos otsimine ja leidmine.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi