Seen suus 21.06.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Hakkasin 5 kuud tagasi tundma keelekuivust, hiljem tagumised keelenäsad läksid suuremaks. Meenutavad murakat v kalamarja. Siis tekkis ka valge paks katt, mis kraapides maha ei tulnud. Ei teagi millest see tekkida võis. Hambaarstil käin regulaarselt. Mõtlesin et läheb ise üle aga ei. Käisin perearstil, kes tegi vereproovi ja vaatas ka kõik vitamiinid üle. Veri korras. Ka gastrenteroloogi juures sai käidud. Ütles, et mikroobidest muid protseduure ei teinud. Sõin 2 nädalat probiootikume. Lõpuks käisin ka kurguarstil enne seda sai antud keele külv ja leiti seen Candida dubliensis. Seene külv määratlemata materjalist positiivne. Kirjutati Daktarin ja kästi suud loputada Xerastom vedelikuga. Kõik see ei aidanud. Kas oskate soovitada, mis rohi võiks mind aidata? Mida perearstilt küsida võiks? Ei tea millest see tekkida võis. Muid rohtusi ega antibiootikume pole kasutanud.

Tänan.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teie terviseprobleem on keerukas. On uuritud ja konsulteeritud, kuid rahuldavat tulemust ei ole. Ja kui on leitud midagi, siis see ei tähenda veel seda, et see ongi probleemi tegelik põhjus. Saan vaid soovitada vaevuse süsteemset arstliku analüüsi ja uuringuid. Ma ei saa puistada soovitusi millegagi määrida või midagi sisse võtta. Oma kodulehele olen teinud keelemuutuste tõlgendamisest ülevaate. Vt allpool, ehk on abi. Kuid tingimata koostöös arstiga !!!

Head tervist soovides
Madis Veskimägi

http://tervis.tostamaa.ee/default.asp?id=191
KEELE MUUTUSTE TÕLGENDUS

haigus

sümptomid

A. Punane keel

pernitsioosne

tumepunane, hiljem karamelli värvi

aneemia

pinnal striiad ja täpid, keele pind sile, läikiv, esineb paresteesia

sarlakid

vaarik-keel, papillid hästi nähtavad

maksatsirroos

glasuurne, läikiv, sile, punane kuiv keel, helesiniste laikudega “maksakeel”. Glasuursed huuled, suu lim.kest kollane, nägu kahvatupruun

Sjögreni sündroom

sile kuiv läikiv keel, süljenäärmete paistetus, kivid süljenäärmetes

Mediaalne romboidne keel

pinnast veidi kõrgemad või madalamad papillidest vabad alad keele keskmisel kolmandikul. On kahjutu piirdub ainult keelega, muud sümptomid puuduvad

Venoosne verepais

punakasvioletne turse keelel, põhjused: parema südamepoole puudulikkus maksatsirroos või kasvaja (pahaloomuline)

Hüpertensioon

roosast karmiinpunaseni

põhjused: hüpertoonia, südame puudulikkus, vasema südamepoole puudulikkus, südame klapirikked

Allergia

vaarik-keel, tekib lokaalse allergilise reaktsiooni järgselt või šokist

B. Hall, sile keel

vit. A defitsiit

keel sinakas, esileulatuva epiteeliga, huuled sinakad, esineb düsfaagia

radioteraapia

limaskesta piirdunud atroofia, tundlik kuumale, kuiv keel

Lichen planus

ämblikuvõrgu taolised sinakasvalged striiad, leukoplaakiad, haaratud alati ka suu limaskest

Progresseeruv sklerodermia

kuiv keel, liikuvus piiratud, algul keele turse, hiljem atroofia ja rigiidsuse suurenemine, esineb düsfaagia, kõne häired, suu väike

C. Must karvane keel

antibiootikumid

karvane hallikasmust keel, papillid sarvestunud, mustad, esineb ka mükoos

D. Keele fissuurid

keelevoldid keelel

pinnal lõhed, vaod - normaalne seisund

Melkersson-Rosenthali sündroom

kurruline keel; perioodiline huulte, keele, põskede turse, vahelduv n.facialise paralüüs

E. Kaetud keel

Mittespetsiifiline suu lim. kesta infektsioon

valkjas katt - gastriit, enteriit, palavikuga haigus

Suu soor

valged laigud ümber punetav ala. Kultuuris kasvab candida albicans

Sarlakid

keelel määrdunud valged laigud punaste tippudega, kaasneb farüngiidi pilt, kultuuris kasvab ß-hemolüütiline streptokokk

difteeria

hallikas.valged laigud, lõhn imal-magus, katud laatunud, eemaldamisel aluskude kergesti veritsev, üldinfektsiooni nähud

tüüfus

hallikasvalge keel erepunase äärega, esinevad üldsümptomid

ureemia

pruunid laigud, kaasneb neerude puudulikkus

G. Põletav tunne keelel

toksiline stomatiit

keelel põletav tunne, igemed hallikassinised, tekib vismuti plii, elavhõbeda mürgistuse korral

Mao ja sooletrakti haigused

esineb latensi periood, sõltub põhjuse asukohast

Plummer-Vinsoni sündroom e. Patlerson-Brown-Kelly s.

düsfaagia, esineb enamasti naistel

Sjögreni haigus

suu kuivus, sitke kleepuv sülg, papillide atroofia, keel sile läikiv, esineb düsfaagia, kuivus suu, keele, kõri trahhea limaskestadel, süljenäärmete turse.

Megaloplastiline aneemia

põletav tunne keelel, paresteesia, kuivustunne, keel täpiline, punased alad vahelduvad sinakate aladega, siledad alad vahelduvad papillide turse aladega

diabetes mellitus

vahelduv põletav tunne keelel koos kuivustundega, kalduvus suuõõne infektsioonidele ja mükoosile

toidu ja kontaktallergia

algab äkki, tugev turse, punetus, põletav tunne tugevneb kuni valuni, tüüpiline anamnees, allergi olemasolu

Pellagra

hüpasteesia keelel, soolane maitse suus, punetav turse või kaetud keel, hiljem malelaua taoline keel koos fissuuridega, lõpuks atroofia, kalduvus suuõõne infektsioonidele ja sialoröa

Mukovistsidoos

kuiv põletav tunne keelel, sitke sekreet keelel, limas ja süljes on tõusnud kloori ja Na ioonide hulk

Psühhogeenne glossiit

keelel põletustunne ilma orgaaniliste muutusteta. Esineb tavaliselt depressiooni ajal