Lööve 24.05.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! 10 aastat tagasi oli emakakaela kasvaja operatsioon, mille käigus eemaldati samuti väikesevaagna lümfisõlmed. Väänasin 5a tagasi jala tugevalt välja ja tekkis pahkluu paistetus. Paistetus jäi ning 3 aastat tagasi sain kirurgilt diagnoosi - lümgostaas. Nüüd umbes 2 aastat on probleemid. Jalg ei kannata kokkupuudet mullaga, rohuga , tolmuga ... Tekib lööve. Arst kirjutas välja Eloconi, millega siis määrin ning lisaks võtan cetrixi tableti. Viimane kord võtsin Kestine tableti. Lööve kestab keskmiselt 2 päeva, kolmandal muutub heleroosaks ja kaob. Millega võib tegu olla ja kas see lümfostaasiga jalg on siis tõesti õrn ja vastuvõtlik. Teisel jalal probleeme ei ole. Lööve ei sügele. Mida saaksin teha, sest suvi tulemas ja probleem on kuidagi tihedamalt.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Jah, kirjeldus ja pilt viitavad lümfostaasile. Ebameeldiv, elukvaliteeti halvendav krooniline haigus, kuid mitte elu ohustav seisund. Õnneks on Teie haigus mõõduka raskusega. Mida soovitan, et vaevusi leevendada ja vältida haiguse süvenemist ?
1. Asendiravi, vältida kestvat seismist. Istumisel jalg hoida kõrgemal, nt toolil, taburetil. Magamise ajal tuleks harjuda jalga hoidma padjal.
2. Kompressioonsukk ehk väljastpoolt vastusurvet avaldav vahend, seda kantakse päeva ajal, eriti seisva töö tegemisel. Mõõtmed valitakse vastavalt Teie jalale, survetugevus aga vastavalt seisundi raskusele. Selle määrab perearst, kirurg, veresoontekirurg, abivahendite spetsialist.
3. Lümfimassaaz ja teraapia. Asjatundlik füsioterapeut ja massaazispetsialist oskab läbi viia raviprotsedure, mis soodustab lümfi äravoolu ja turse alanemist
4. Nahahooldus, vigastuste vältimine. Abiks on rasvased baassalvid, neid on väga palju erinevaid nimetusi, erinevatelt tootjatelt. Soovitab apteeker ja nahaarst
5. Koostöö erinevate spetsialistidega- perearst ( kaasuvate haiguste diagnostika ja ravi, nt vererõhuhaigus, diabeet, südamepuudulikkus, karvanääpsupõletik). Veresoonte kirurg- seisundi täpsustamine, kirurgilise ravi võimalus. Nahaarst- omapoolsed ravisoovitused.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi