Krooniline gastriit 13.05.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Aasta tagasi diagnoositi mul helicobakterist põhjustatud krooniline gastriit. Määrati kolmikravi, mis leevendas sümptomeid. Erilisi vaevusi see mulle ei põhjusta, kuid olen mures maovähi tekke võimalikkuse pärast. Kui tihti ma peaksin end laskma kontrollida, sest olen uurinud, et erilisi sümptomeid maovähi tekkimisel ei esine. Mõnikord on maos kerged valud, mida seostan gastriidiga. Ja minu küsimused Teile: 1. Kas ja kui tihti on vajalik ennast kontrollida maovähi tekkimise osas?
2. Kas peale ühekordse kolmikravi aasta tagasi on vajalik ja võimalik veel kuidagi helicobakterist põhjustatud kroonilist gastriiti ravida?
3. Kas ja mida ma saaksin ise teha, et vähendada vähitekke riski?
4. Kui palju võib või peaks tarvirama seedeensüüme?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Jah, krooniline gastriit ja ravimata H.pylori infektsioon on maovähi riskifaktor. Kuid risk on ikka väga väike.
1. Julgen soovitada 1-2 aastase vahega gastroskoopiat ehk mõõgauuringut. Kui tekib seletamatu kaalulangus, siis tuleks seda uurida kohe
2. Uuringu ajal võetakse ka H.pylori test, kui see on +, on vajalik kolmikravi
3. Tervislik toit, hoidumine tugevalt praetud , suitsetatud ja keemiliselt tuunitud toitudest. Olla mittesuitsetaja !
4. Seedeensüüme soovitan vältida, pigem süüa korraga vähem ja sagedamini, kergesti seeditavaid toite.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi