Jõnksud südames ja kiire pulss 12.05.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Mure selline et aegajalt tunnen südames jõnksatusi. Tekib see enamasti nii et viskan voodisse pikali ja tunnen et pulss kiireneb ja südames tekivad jõnksatused. Vähemalt nii mulle tundub, pulssi katsudes jõnksatusi ei tunne.
Veel on probleem ka sellega et liikudes kiireneb pulss ja enesetunne halveneb. Kasvõi normaalsel kiirusel kõndides võib pulss tõusta 130-140ni.
Tihti tunnen ärevust ja olen närviline. Olen kahe väikse lapse ema ja seetõttu on ka ööuni kehv. Füüsiliselt olen vähe aktiivne kuid toitumine on korras.
Kas südameprobleemid võivad olla põhjustatud just stressist ja ärevusest või oleks ikkagi vajalik minna südameuuringutele? Ehk on midagi mida saaksin ise kodus ära teha?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere!
Olete noor naine kes on ilmale toonud väikeste vahedega 2 last. Ühelt poolt näitab see seda et teie süda on terve, sest tõsise südamehaigusega oleksid kindlasti tekkinud teised sümptomeid. Kuid lastega ja eriti väikeste lastega tegelemine on vägagi raske. Magamata ööd pidev elamine lastele mille tõttu Unustab noor ema ära iseenda. Kirjeldatud südamevaevused on omased healoomulist tele südametegevuse häiretele vahel löökidele. Nende teket soodustab kurnatus ja väsimus. Julgen soovitada puhkust korraliku ja mitmekesist tervislikku toiduvalikut, piisava vee koguse tarvitamist ja head ööund. Kindlasti tuleb leida abilised kes aitaksid lastega tegelemisel. Kui südamevaevused püsivad ja tekivad uued sümptomid siis ei jää muud üle kui pöörduda oma perearsti vastuvõtule. Kardiogramm ööpäevane südametegevuse salvestamine erinevad analüüsid kilpnäärmeanalüüs täis vereproov ja teised uuringud aitavad vastata võimaliku haigust või välistada tõsise orgaanilise haiguse.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi.