Südame mure 04.04.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
2019 aasta juunis tekkis mul kiire südamepulss 90-130 lööki minutis ning sellega kaasnesid pearinglused ja virvendused silme ees.
Pandi mulle 24 tunniks südameholter, kus ei olnud vaheleööke ega rütmihäireid näha, samuti oli 24 tundi küljes vererõhu holter, mis oli samuti korras.
Tehti südamefilmid jms. mis olid ka korras (polnud vahelööke ega ka rütmihäireid). Lõpuks saadi jälile, et asi on mandlites.
Septembris oli erakorraline operatsioon, peale seda taastusin ja tehti koormustest, mis oli samuti korras, aga kohati andis pulss ikkagi tunda, aga südamearst väitis, et see on normaalne, et lähebki aega aasta vms, kuni olen täielikult taastunud.
Nüüd viimased kaks nädalat võitlen jälle kiire pulsiga, ärgates on pulss 85-95, kohati ka 110. Päeva peale lööb ka kõrgeks. Samuti tunnen, et süda lööb tugevalt/ kõvasti, isegi kui pulss on normaalne.
Enesetunne on kohe kehvem, kui pulss on kiire.
Aprillis pidi olema mul südamearst, aga see jääb kahjuks leviva viiruse tõttu ära. Toimub vaid telefoni teel konsultatsioon.
Kilpnääre on ka kontrollitud ja see oli ka korras.
Vereanalüüsides näitas vaid, et hematokrit on keskmine 35,2% 37-47%ist ja eosinofiilide suhtarv oli samuti keskmine 0,8% 1-5%ist. Miks need keskmised on? Kahjuks ei ole perearstiga kontakti saanud, et küsida. Vereanalüüs tehti Synlabis.
Tahaksin küsida, et millest võib mul südamepulsiga probleem olla? Stressi ega pinget samuti ei esine, aga enesetunne on pidevalt kehv.
Vitamiini tasemed olid normis, võtan ka raua tablette.
Mida peaksin konsultatsioonis südamearstiga rääkima?
Kas see, et pulss on pidevalt kiirem, kas see võib tervisele ohtlik olla?
Küsin, kuna soovin kellegi teise arvamust ka kuulda, mis mul olla võib ja siis on ehk südamearstiga konsultatsioon telefoni teel lihtsam.

Parimat!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kõige tähtsam, tehtud uuringute alusel on Teie süda anatoomiliselt terve. Vahelöögid, kiirenenud rütm võib olla seotud väikse häirega vitamiinide-mineraalainete ainevahetuses ja stressiga. Praegune aeg on selleks täiesti piisav, et midagi sarnast tekiks, muidugi mitte igaühel. Eelsoodumus, tundlikum südametalitlus jm soodustavad.
Kui vaevus väga häiriv, siis võib vaevuse leevenduseks määrata metoprolooli, sotalooli, Preductali, vm ravimeid, kuid seda otsustab Teid vahetult nägev-uuriv arst.
Seniks normaalne toitumine ja liikumine, iga päev värskes õhus 30-50 min nt reibast kõndi. Päevas ikka 500-600 g puu ja aedvilju, pihutäis pähkleid, hea ööuni, head suhted iseenda ja oma lähedastega.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi