verine mäda hommikul kurgus 12.11.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, selline mure, et hommikuti on mädane röga kurgus. Nuusates ei tule välja ja nohu nagu ei ole. Nina kinni ka ei ole. Hommikuti röga kurgus ja kahel hommikul (2 nädalase vahega) on see röga olnud verine. Olen kurguga kõvasti tõmmanud ja siis välja sülitanud, muidu verine ei ole, pigem kollane mädane. Verist röga on olnud ainult kahel korral ja ainult hommikuti, päeval rohkem ei ole röga tulnud. Mul on tihti, juba lapsena, olnud ka ninaverejooksud ja tihti on esinenud neid öösiti. Kui see verine röga oli (mõlemal korral), siis magasin keskküttega ruumis, muidu ise elan ahjuküttega kodus. Arsti sõnul mul ka väga pinnapealsed veresooned ninas. Kas see verine röga võis olla, et kurguga kõvasti tõmmates purunes väike veresoon ja veri valgus kurku, kus oli magades juba valgunud röga? Mädane lõhn on ka suus, see kestnud kuskil 2 nädalat. 3 nädalat tagsi oli ka nohu ja köga, nendest olen terveks saanud, kuid köhatan veel, köhides ei tule mingit röga ega midagi. Millest võib olla tingitud selline mädane röga, halb lõhn suus ja 2 korral veri rögas? Haiglasena ennast ei tunne.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Kirjelduse järgi jääb mulje, et tegu võiks olla sellise seisundiga, mida inglise keeles nimetatakse post nasal drip. Kui sellele lisandub ka mädane lõhn kurgus, võib tegu olla nina kõrvalkoobaste põletikuga. Nina kõrvalkoobaste põletik järgneb tavaliselt ägedale nohule. Mõnikord võib olla sel puhul vajalik antibiootikumravi, kuid mitte alati. Otsuse teeb igal konkreetsel juhul arst. Abi võib saada ka nina limaskesta loputamisest soolaveega. Post nasal drip-i võivad tekitada allergiline nohu, nina vaheseina kõverdus, kuiv õhk. Verekiud rögas võib olla üldmiste hingamisteede limaskesta mehhaanilisest vigastusest (olete kurguga kõvasti tõmmanud) või põletikust. Soovitan konsulteerida oma perearstiga.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst