vaktsineerimine 29.05.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Minu 69-aastane mees vaktsineeris end puukentsefaliidi vastu esimest korda 2017. a mais. Mõned päevad pärast seda avaldus tal äge eesnäärmepõletik, mida raviti mitu kuud, ja mu mees järgmisi puukentsefaliidivastaseid süste ei teinud.
Küsimused.
1. Kui mu mees teeb teise puukentsefaliidivastase süsti nüüd, 2019. a juuni alguses, millal peab ta tegema järgmise süsti?
2. Kas puukentsefaliidivastast süsti võib teha, kui inimesel on mitu aastat kestnud ninaturse (minu mees on sellega arsti juures käinud, aga põhjust pole leitud ja ravi pole aidanud)?
3. Kas puukentsefaliidivastast süsti võib teha, kui kuu aega tagasi on kehalt eemaldatud puuk (nn haigustunnuseks ainult kiirelt kadunud väike punane laik puugi hammustuse kohal)?
4. Kas puukentsefaliidivaktsiin võib põhjustada mingi kroonilise põletiku (näiteks krooniline eesnäärmepõletik) ägenemist?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
1. Kui patsient saab teise doosi juuni alguses 2019, tuleb kolmas vakstiinidoos manustada 9-12 kuu pärast. Vaatamata sellele, et teine doos tehakse hilinemisega, ei muuda see järgnevate dooside manustamise soovitatavaid intervalle.
2. Mitu aastat kestnud ninaturse ei ole puuguvaktsiini ega ka ühegi teise vaktsiini manustamisel vastunäidustuseks.
3. Puukentsefaliidivastast vaktsiini võib teha ka siis kui kui kuu aega tagasi on kehalt eemaldatud puuk.
4. 4. Puukentsefaliidivaktsiin ei põhjusta krooniliste põletike ägenemist.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst