Jala väänamine 07.05.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Väänasin 10 päeva tagasi jala välja. Läks väga paiste ja valutas meeletult. Siis tekkis suur verevalum, nis on nüüdseks sinakas-kollane. Paistetus on väiksemaks jäänud, aga nüüdseks pahkluu ikka veel paistes teise jalaga võrreldes. Kuna ma arvasin, et sidemete venitus, siis arsti poole ei pöördunud. Nüüdseks ei saa ikkagi jalga ei sisse ega väljapoole painutada (valus on) ja läheb viimastel päevadel jääkülmaks (tunne nagu oleks jalg jääkülmas vees). Sooviks teada, kas see on normaalne või kas ja mida peaks tegema? Kas enam on mõtet pilti teha?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Arvatakse, et väänamised polegi vigastus ja ainult kukkudes tekivad luumurrud. Väänamine, ehk sidemete vigastus vajab ka ravi, vastasel korral riskitakse eluaegse liigese ebastabiilsusega. St väike nõks ja liiges jälle valus ning paistes. Soovitan ikka esimesel võimalusel minna radiografeerima viga saanud jalga, nüüd on see mõistlik perearsti kaudu. Kui on luumurd, siis kips, kui seda ei ole näha, siis ortoos ja reziim. Verevalum näitab tõsisemat vigastust. On olemas ka Ottawa hüppeliigese testid, kuid neid teeb ja hindab arst. Esialgu nt Lioton 1000 geel 4-5 x päevas määrida, ortoos või elastikside päev ajaks.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi