Analüüs 29.03.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mina käisin synlabis veranalüüsi tegemas, kuna tunnen pidevat väsimust.Hemogramm ja muud näitajad olid analüüsis korras, kuid muret teeb kreatiniin 46 umol/l normiväärtus 45-84 ja eGFR (CKD-EPI) >90 aga minul on see näit 121,58ml/min/1,73m2. Millest võib olla tekkinud nihe, kui olulise tähtsusega on GFR? Kas peaksin veel mingit analüüsi tegema? Vaatasin digiloost, et ka mu raseduse aegsetes vereanalüüsides oli gfr 123 aga siis oli kreatiniin 64, hetkel on kreatiniin ka langenud 45 le. Sünnitasin 3 kuud tagasi.

Tänud!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Õnnitlen-Teie analüüsitulemused on SUUREPÄRASED ! Kreatiniin üks neerutalitluse näitajatest, norm on 4-584, see kehtib keskmisele inimesele. Teie neerud saavad väga hästi jääkainete eemaldamisega hakkama, seetõttu on ka "jääki" veres vähem. GFR on tuletatud kreatiniinist, arvestades Teie vanust ja sugu. Tuhanded inimesed oleksid õnnelikud, kui nende neerutalitlus oleks isegi veerand Teie neerude võimekusest. Ja veel- see on õpetlik näide sellest, et patsient ei peaks ise endale uuringuid tellima, vaid neid määrab ja tõlgendab ning selgitab ikka arst. Mis sest, et analüüsid on toredad asjad ja meeldivad paljudele, meil on ärimeditsiin jne, kuid nende tõlgendamine ei ole kerge, väärtõlgendus aga lihtne ja siit palju tüli ja meelehärmi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi