Kõhukinnisus 31.12.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures kõhukinnisusega, mis omakorda mõjutab mu üldist enesetunnet üsna tugevalt. Nimel vahetasin ma mõned kuud tagasi töökohta, ennem töötasin poes, kus pidin päev otsa aktiivselt liikuma, nüüd olen aga kontoritöö peal, kus enamus päevast veedan arvuti taga. Lisaks on hommikuti vaja vara ärgata, kuskil 6.30 aeg, millega ma veel päris harjunud pole. Probleem seisnebki selles, et nädala sees, kui tuleb ärgata nii vara, ei ärka mu keha nö üles ja väga tihti on hommikuti kõht kinni (harjumuspäraselt käin wc-s iga hommik peale hommikusööki). Tavaliselt on kõhus halb enesetunne terveks päevaks ja tihti kestab selline pakitsustunne terve nädala vältel.Kui töötasin poes, sain ärgata kuskil 8-9 ja oli ka aega, et rahulikus tempos üles ärgata ja enda asju toimetada, siis probleemi ei olnud. Kui kätte jõuab nädalavahetus ja saan nö ärgata rahulikult ja oma režiimiga, on asi hoopis teine. Elustiililt olen aktiivne, liigun palju jala ja käin ka rühmatrennides. Toitun tervislikult, söön palju juurvilju ja kana, tööl olles katsun vältida raskesti seeditavaid asju. Sellest hoolimata on töönädalad antud probleemi tõttu väga rasked ja kõik see mõjutab mu üldist enesetunnet. Nädala algul on energiat palju kuid nädala keskel, kui kõht korralikult läbi ei käi, tekib loid tunne ja täielik energiapuudus. Kuhu peaksin oma probleemiga pöörduma? Või võib probleem olla ka psühholoogiline? (uus töö on stressirohke ja nõuab veel harjumist). Kas nt hommikujooksu lisamine oma režiimi võiks probleemi vastu aidata? Või oskate soovitada mõnd seedimist soodustavat ravimit?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Head tervist uuel aastal kõigile !
Nüüd Teie kirja juurde. Senistel tööaastatel on selgeks saanud üks tõde- midagi ei juhtu niisama, igal asjal on oma põhjuste võrgustik. just- mitte 1 põhjus või ahel vaid võrgustik.
Teie puhul on juhtivateks põhjusteks harjumuspärase kehatalitluse rütmi muutus, uue töökohaga kaasnev stress, muutus toitumises ja liikumises.
Mõned mõtted. Ärkamine 6.30 on päris varajane, see eeldaks magamaminekut 22.30 paiku. Hommikune trenn, kasvõi sörkjooks 15 minutit LED otsmikulambiga oleks võimalik, juhul kui Teie keha une-virgeoleku rütm on niiöelda ööbikutüüpi. Sörkjooks ühes venitusharjutuste ja soojendusega, tempo sujuva tõstmise ja langetamisega on hea võimalus, et tõmmata soolestik käima. See soovitus kehtib noortele, normkaalulistele !
Kindlasti toiduvalik ja joogivesi u 1-1,5 l päevas. Tervisliku toitumise soovitus- 5 ühikut puu ja aedvilja päevas on väga hea. 5 ühikut ehk u 500 g- seda on paras kuhi, kuid see on väga vajalik, et anda sooltele tööd ja väljaheitele massi. Hea on hautatud aedvili, porgand, peet õliga lõunasöögi juurde. Banaan lõunaooteks nii 11 paiku, õhtuks mõnus salat millegi valgurikka toiduga- omlet, hautatud lihatükk Caesari salatis vms. Hommikuks korralik mitmeviljapuder, võileib, müsli. Naljakana tunduv soovitus- potitrenn. Ehk peale hommikusööki ja võimalusel ka sörkjooksu üritada kakada, kui algul ei õnnestu, siis tekib mõne nädalaga refleks ja saate vaevast lahti. See eeldab aga regulaarsust kõiges- eeskätt toitumises, liikumises. Ka töökohal soovitan iga tund teha 5 minutit kaela-õlavöötme venitusharjutusi, kereringe, väljaasteid ette-külgedele, kükkis hooga hüppega sirutust. Kutsuge üles ka oma töökaaslasi neid harjutusi tegema. Võite rääkida ka oma ülemustega- kindlasti nad toetavad seda algatust. Töötajad on rõõmsamad ja tööviljakus tõuseb.
Prooviks neid soovitusi jälgida, esialgu ei soovitaks mingeid ravimeid. Hea on, kui saate oma hingesoppe ja muresid puistada mõne hea, usaldusväärse tuttavaga. usun, et paari kuuga loksub kõik paika. Vaataks uut tööd kui väljakutset enesearengus ja vahest ka kui hüppelauda.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi