Pearinglus ja halb enesetunne 11.07.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 34-aastane naine ja tunnen ennast viimasel ajal järjest kehvemini. Rase ei ole. 1 aasta ja 4 kuud tagasi sünnitasin esimese lapse, siiani olen imetanud – aasta aega, nii tihti, kui laps tahtis, viimased 4 kuud ainult õhtul ja öösel 1-2 korda ööpäevas. Detsembri alguses lasin paigaldada hormoonspiraali.
Keskkooli ajal ja vahel hiljemgi olin aeg-ajalt hädas minestustundega, tagantjärele panin selle vererõhu kõikumise ja paanikahäire süüks. Viimati oli sellega probleem peaaegu 10 aastat tagasi, kuid peale lapse sündi olen jälle hädas. Laps sündis kevadel, sügisel hakkasid mul nõrkushood, algul harva (paar korda kuus), kevadel järjest sagedamini. Enamasti tuli nõrkus õhtul peale imetamist. Võtsin imetamiseaegseid toidulisandeid (Elevit, Pregnacare), kuid need ei paistnud aitavat. Hood käisid hooti, vahepeal näiteks paar nädalat vahet, siis mitu päeva järjest. Nõrkusega kaasnes südamekloppimine, õhupuudus, külmatunne, paar korda ka surmahirm. Seostasin seda madala vererõhuga (mõõtsin, tavaliselt pigem kõrge, nõrkuse ajal tavalisest madalam), magamatusega, üldise kurnatusega, imetamisega, hormoonidega, stressiga.
Paaril viimasel kuul on kehakaal tõusnud ja nägemine on kehvemaks läinud. Näen küll sama selgelt kui enne, aga silmad on pinges ja raske on näiteks lugedes fokusseerida.
Viimased paar nädalat olen olnud hädas pearinglusega, mis algab 15-20 minutit peale hommikusööki ja kestab vahelduva eduga terve päeva. Ütlen selgituseks juurde, et kohvi-teed ega gaseeritud jooke ma ei joo, alkoholi ei tarbi, ei suitseta. Algul tundus, et pearinglus on magusa söömisest, aga praegu mõjub nii ka soolane toit. Pearinglusega kaasneb ka südamekloppimine, hingata on raskem kui muidu, käed värisevad, vahel jooksevad peas „sipelgad“. Vererõhku olen mõõtnud, paistab normaalne või pigem veidi kõrgem. 4 päeva tagasi lõpetasin imetamise täielikult, lootsin et see teeb enesetunde paremaks, kuid ei teinud.
Kavatsen minna perearsti juurde, aga millele võiks tähelepanu pöörata? Internetist olen leidnud võimalikeks põhjusteks aneemia, diabeedi, kilpnäärme, kõrge vererõhu, lihaspinged jne.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
olete oma terviseseisundit väga selgelt ja adekvaatselt kirjeldanud ja iseenda jaoks ka kõige parema lahenduse välja mõelnud - oma perearstile pöördumine on väga hea mõte. Teie ajaloo ja kaebuste korral peab esimese asjana välja lülitama verevaesuse ja kilpnäärme probleemid (muud asjad ma Teie loetelust pigem välistaks), aga kindlasti ma mõtleks ka ärevushäiretele ja depressioonile, mis on lapse sellises vanuses olles kurjad tekkima. Rääkige oma perearstiga silmast silma, kindlasti leiate koos enda jaoks parima lahenduse.
Lugupidamisega
Le Vallikivi