Süljenäärmete ja keele põletik. 28.11.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Minu küsimus tuleb nii pikk, et piinlik kohe. Kuid minu enda perearst enam ei mõista mind ravida ega kuhugi suunata.
Ette infoks: üldine verepilt muidu korras (sept. oli leukotsüüte 3,8, nüüd juba seegi normis, reesusfaktor aastatega olnud kõikuv - max 187 ja hetkel 47 (käidud aastal 2008 ka reumatoloogil- reuma neg.). HIV-negat.07.11.2012, CMV-l 07.11.2012 olevat näha, et kokkupuude on olnud viimasel ajal - tiiter pidi olema normist kõrgem, aga ei midagi hullu) mõlemad analüüsid teostatud Merimetsas.
Liigesed kogu aeg valusad, eriti põlved-diagnoosiks artroos, parem käsi valutab, on nõrk (töötan ka terve päeva arvutiga). Pidev ärritusköha juba aastaid. Sain kunagi teada, et pesitses sees klamüüdia pisik. Eriti hommikul ja öösel tekib köhatusi. Magu alati olnud ülehappeline, pidevad krookastused ja pidevalt nagu tuleks söögitorust hommikul paha lehka. Kehatemperatuur aastaid 35.4-36.4 (üle 37 pole olnud). See algas peale gripivastatst vaktsineerimist aastal 1998.

Hetke "haigus" sai alguse augustis, kui olin patustanud tomatimahlaga ja sain tugeva gastriidi-oksendasin ja valud olid sees. Maost tuli tulikibedat mahla suhu iga oksendusega. Põdesin paar nädalat. Olin dieedil. Pärast seda hakaksin tundma, et mu keel või keele alt ja servadest nagu kipitaks. Väga hull ei olnud. Aga edasi septembri lõpuks oli see kipitus juba segav ja ka lõua alt nagu oleks valus olnud. Keelel katt valge just nagu ühel pool, keelel keskel vagu, parempoolne keeleäär hästi vaguderohke ja oleks nagu suurem kui vasakpoolne. Vasak pool jälle sellline sakilise joonega. Hommikuti halb lehk suust. Ega ma 100% ei saa väita, et keele struktuur oleks olnud teistsugune kui enne. Siis pöördusingi perearstile, kes tegi vere (ka EBV - IgM oli negat.), mis oli korras- va siis leukotsüüdid 3,8). Andis saatekirja Merimetsa infektsionistile ka igaks juhuks, et seda mononukleóosi asja uurida. Kirjutas refluksi vastu pantobrasooli. Samal õhtul enne refluksi ravi algust, sain uue gastriidi ataki-ei oksendanud, ainult kohutavad valud olid maos (kartsin et on pankreatiit-olen ka seda 2 x põdenud), nii suured valud olid. Hakkasin kohe seda rohtu võtma-muud ei aidanud ja enesetunne läks paremaks. Ei saanud kohe originaalravimit, aga aitas hästi-magu ei mulisenud enam. Võtsin 28 päeva ja arst kirjutas veel kuuks ajaks. Nüüd sain Controloci ja siis nagu kõri oleks olnud turses, peavalu, kuumahood.
(25.10. suri minu ämm. Juba hooldushaiglas käies sain šoki. Matustel oli jube külm. Kohutav läbielamine).
5.11 olin nii haige, et läksin arstile, jäin haiguslehele. 06.11. oli ammu võetud nr gastroenteroloogile. Tema võttis mu keelelt kaape - sain hiljem vastuseks kandidoos). 07.11 käisin siis Merimetsas, tegin analüüsid (vastused eespool). Sealne doktor arvas, et minu keelevalu põhuseks võiks olla refluks. Ja et lümfisõlmed võivad ka valulikud olla veel mitu kuud sellest CMV.st. Enesetunne läks kehvemaks: peas suruv tunne, lõua alt valus, keel kipitas ja üldine enesetunne nagu "õigel" haigel. Kodus olin nädala. Enne kandidoosi vastust käisin veel süljenäärmeid ka kontorollimas näokirurgil-sinna saatis hambaarst- kive pole, vasakpoolne veidi suurenenud nääre lõua all, katsudes valulikud, sülge tuleb normaalselt-diagn. põletik. Tema arvates ka keel normaalne oma vagudega. Kattu eriti õhtuks polnud. Nüüdseks olen võtnud 7 päeva Fluconazoli -ei näe, et keel oleks eriti parem. Selline veidi vahune-vedel katt keelel hommikul ehk kadunud, suus ikka hommikul halb lõhn, ja seal kus olid vaod, on lisandunud nüüd nagu valgeid sakilisi jooni. Samuti kõik see nädal olen vaevelnud öiste higistamiste all. (kas ka kõrvalnäht). Vahepeal äkki jäi ka põis haigeks - võtsin antibiootikumi lolli peaga-ei aidanud ( see oli enne kandidoosi ravi algust) siis võtsin Nitrofurantoini purgi-sain lahti haigusest. Läks paar päeva mööda, jälle selline pakitsev tunne, aga enam pissida pole valus. Enam ka rohtu ei julge võtta-söön Urinali ja joon teed. Homsest algab Metronizadoli kuur 5 päeva. Ei tea,kas aitab.
Vahepeal veel võtsin ühendust infektsionistiga, et välja selgitada, kas siis kokkupuude tsütomegaloviirusega võiks selliseid haigusnähte põhjustada. Doktor vaatas siis uuesti analüüse ja ütles, et pole siin midagi hullu ja et ei tohiks mul midagi olla??? Higistamiste pärast soovitas nasitearstile pöörduda.
Vahepõikena lisan, et menses pole tulnud alates augustist. UH tehti-on kõik igal pool korras (siseorganid ja süljenäärmed ja kilpnääre-seal paar sõlme).
JA SIIS hetkeseis selline: kehatemperatuur kõigub 35.2 - 36 vahel, lihasvalud, mõningane valuaisting endiselt lümfisõlmedes kaenla all ja kubemes (mune üleval pole). Põlved tunduks nagu turses rohkem (selline sisemine turse tunne), parempoolne jalg, mis ka enne on valutanud kas siis veresoonte tõttu või närvidest (tihti selline tunne nagu jalas üksi oleks külmavärinad), valutav ka nüüd rohkem-seal pool ka see kubemevalu)silmad kipitavad, peas valu (just nagu kuklapoolel)ja näos suruv ja õhetav tunne. Kõris nagu "tükk" ees-veidi parem siiski kui siis nädal tagasi. Keel valutab, kipitab endiselt. Süljenäärmed ka veidi valutavad ja annavad valu kaela ja kõrva. Võtan lisaks vahest valuvaigistit. Kael valutav kukla poolt. Hommikul on veidi parem olla-päevapoole jälle kõik võimendub.
Pikali olles veidi parem.
Ka mammoloogil käidud aasta tagasi-ka korras. (veel üks asi- aasta alguses kukkusin-tehti KT ja leiti selgroos skleroossed kolded. Teostati MRT ja stsintigraafia-pahaloomulisust polnud. Uuesti lähen MRT-sse ka detsembris).
Gastroskoopiale palusin ka ikka aega-ka sain detsembriks.
Perearst arvas, et võiks onkoloogile minna, aga ta ei teadnud millise spetsialiteediga arstile). Eks siin ole juba ka psühholoogiline pitsat ka juures-tükitundel kurgus ja neelamise raskus.
Enne seda "juhtumit" pole olnud eriti midagi viga, kui need liigeste valud, pea ja turjavalud ületöötamisest vms, nohu.
Palun väga teie abi-saate ehk vaadata seda lugu terviklikuna. Äkki leiate mingigi võimaluse mingi ots kätte näidata.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan pika ja usaldava kirja eest.
Proovin mõtelda. Teil on palju kehalisi vaevuseid, kuid uuringud on enam-vähem korras. Mida tohtrid ütlevad, on rohkem oletused, kuid tundlikul inimesel tekib veendumus mõnest haigusest. Oletan, et enamus Teie vaevustel on psühhosomaatiline põhjus. Tõsi, lugesin Teie kirja paar korda läbi ja ei leidnud kilpnäärme analüüse, TSH ja FT 4. Teie madal kehatemperatuur ja need vaevused viivad mõtte hüpotüreoosile ehk kilpnäärme alatalitlusele. Vabandan, ka mina pakun välja tõbe, nii on arstlik mõte juba kord loodud.
Perearst määrab need analüüsid suurima heameelega, lootuses, et saame sammu lähemale Teie haiguste tekkepõhjusele.
Kui TSH ja FT 4 korras ja MRT ka, siis võiks keskenduda koostöks psühholoogia, psühhoterapeudiga, kes aitab Teil tulla toime oma kehaliste vaevuste mõistmise ja kontrollimisega.
Selline minu vastus tuli.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi