Energiapuudus 26.09.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Olen 26-aastane naine, lapsi ei ole ning aastaid on vaevanud üks mure, millele pole siiani lahendust leidnud. Nimelt esineb energiapuudus pidevalt. Sooviksin ärgata vara ning tunda endas palju energiat, teha päeva jooksul vähemalt 8 tundi jõudsasti tööd, jõuda veel kõik plaanitud toimetamised ära teha jne. Reaalsuses aga on vara väga vaevaline tõusta, kui midagi teen, siis tundub nagu oleks eriti suure töö ära teinud, kuigi vaid paar tundi töötanud, mitmete plaanitud ja soovitud asjade jaoks lihtsalt energiat ei jätku. Olen normaalkaalus, teen mitu korda näidalas ujumist, tervisemuresid ei ole ja pole eriti olnudki peale tavaliste külmetuste, toitun väga tervislikult (piimatooted, juurviljad, marjad, puurviljad, kala jne kõik, mis vaja), võtan multivitamiini iga päev, magan vähemalt 8 tundi, ravimeid ei kasuta, istun palju arvuti taga ja loen, tihti on külm. Olen proovinud kõike, mis võimalik ja uurinud palju, tavaliselt soovitatakse, et söö puu ja juurvilju (olen neid alati armastanud ja söön palju), olen igas mõttes tervislik, seega ma ei saa aru, millest selline pidev väsimus? Võtsin ka rauda sisaldavat jooki apteegist, ka see ei aidanud. Kas Eesti kliima ei sobi mulle või on mingis muus asjas küsimus?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kui Teie eluviisid on nõnda tervislikud nii liikumise kui ka toitumise seisukohalt ning see probleem on aastaid olnud samasugune, siis ei saaks kahtlustada Teie puhul füüsilise tervise häda. Kui energiapuudusega kaasneb ka kurvameelsus, ükskõiksus, alaväärsustunne või enesesüüdistused, siis need on sageli depressiooni sümptomid, millest võiks rääkida oma perearstile ning üheskoos lahenduse leida. Kui Te aga olete ka emotsionaalselt heas toonuses, siis võib mure, mida Te energiapuudusena kirjeldate, olla hoopis sellest tingitud, et Te olete iseenda suhtes liiga nõudlik. Inimeste iseloomud on erinevad, nende suutlikkuse tase on erinev ning eemalt vaadates tundub alati, et keegi teine jõuab ja suudab rohkem; samal ajal võidakse arvata hoopis Teie kohta, et Te saate alati kõigega hakkama. Esitage näiteks kontrollküsimused mõnele oma lähedasele isikule - kas nad kirjeldaks Teid kõrvalvaatajana pigem reipa ja aktiivsena või loiu ja laisana? Tulemused võivad olla üllatavad.
Mis puudutab toidulisandeid, siis nendest pole energiataseme muutmisel mingit kasu, soojem ja valgem kliima võib aga imesid teha küll.
Tervitades,
Le Vallikivi