Kõhus närib 09.11.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Vasakul pool kõhus nagu näriks. Valu praktiliselt puudub ja/või on pigem selline "tuim". Piirkond on siis ribide alt kuni ca 10-15cm allapoole. Tekivad ka mõninagd "krooksud". WC-s käies on olnud paber mõni üksik kord õrnalt punane - eeldan, et verine. On olnud ka maohaavad, kuid need hetkel tunda ei anna.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teie kirjeldus on kõige sarnasem mao või kaksteistsõrmiksoole haavandi või limaskesta päletikule. Vaevust täpsustatakse fiiberoptilise söögitoru-mao-kaksteistsõrmiksoole uuringuga. Suu kaudu viiakse seedetrakti ülaossa pliaatsijämedune voolik, mille otsas on telekaamera, selle pilt on arsti monitoril. Kui vaja saab võtta ka diagnoosi täpsustamiseks proovitükikese, seda uuritakse hiljem mikroskoobiga. Vajalik on ka bakteri- Helicobacter pylori olemasolu hindamine. Kui see bakter on olemas, on näidustatud kolmikravi 2 põletikurohuga ja maohappe tootmist pidurdava rohuga. Just see bakter ongi vaevuste taasesinemise põhjuseks.
Ainult maorohtu andes ei ole ravi päris tulemuslik. Seda bakterit saab kindlaks teha ka nt väljaheite prooviga, st alati ei ole vaja "mõõka" neelata.
Teine vaevus- veri WC paberil võib olla tingitud kas kinnisemast kõhust, päraku lõhest, veenikomust või harvematest haigustest.
Mõistlik on perearsti külastus, kolleeg küsitleb, katsub, vatab, teb analüüsid, hindab gastroskoopia vajaduse ning määrab parima ravi või edasised täpsustavad uuringud.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi