Paeluss? 10.06.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Pöördusin oma murega siia, sest enda perearst läks just täna suvepuhkusele, aga mure tekkis just täna. Kakasin täna ilmselt suure paelussi, kindlasti ei tulnud ta välja tervikuna, aga teda tuli välja ikka paras pundar ja oli selline lüliline, nagu piltidelt olen näinud. Täitsa kole vaatepilt. Pildist ma ei ehmunud väga, sellepärast, et peaaegu aasta tagasi juhtus mul sama asi, aga kuna ma olin siis 2. kuud rase, oodati raviga. 4.raseduskuul võeti analüüsid, mis olid korras! Ka veri oli korras ja mõtlesime arstiga, et võis juhtuda ime ja väljutasin terve parasiidi. Aga täna lugu kordus. Nüüd siis ongi mure koht. Nüüd on mul kodus 3-kuune tita ja ravi korral peaks ma rinnaga toitmise lõpetama. Ma olen loomulikult valmis seda tegema, aga küsimus oleks siis selline, et kui ma nüüd asendusarsti poole pöördun ja ilmselt ka proovid tehakse, kas siis raviga on mõistlik veel 2 -3 kuud viivitada või parem oleks ikka asi kohe välja ravida?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
"kõhuussid" nagu neid maakeeli nimetatakse, võisidki olla ka Teie aastatetaguste kõhuvalukaebuste põhjuseks. Diagnoosimise teevad keerukaks mitmed asjaolud, näiteks:
1. kaebused on häirivad, aga ebamäärased (kõhuvalu, närbus, puhitus), tehes elu küll ebamugavaks, kuid mitte talumatuks, sest ussirahvas tahab end ju peremeesorganismis mõnusalt tunda, mitte teda tappa ja on end selleks hästi ette valmistanud
2. enamuse täiskasvanud usside päriskodu on peensooles (solkmed, paelussid, laiuss), kuhu ei ulatu ükski arstikaamera ei ülalt- ega altpoolt. Puhtast kavalusest ei mune nad ka kogu aeg ega erita lülisid - sestap võivad olla ka korduvad väljaheiteproovid negatiivsed (sellepärast tahabki labor vähemalt 3st erinevast väljaheitekorrast 20-40g suurust portsu, mis ei tohi olla vanem, kui 1 tund ja ka siis ei ole tulemus 100% kindel). Vereproov ei pruugi nakkust üldse kajastada.
Seega üldjuhul piisab ravi alustamiselks ka sellest, kui patsient on oma silmaga parasiiti näinud.
Teie kirjelduse põhjal võiks lülilisuse põhjal kahtlustada, et tegu on mõne paelussiga. Samas natuke tekitab segadust Teie kirjeldus puntrast, mis võiks olla ka solkmele sobilik olek. Arutlege seda teemat veel põhjalikult oma asendusarstiga, nende usside ravi on natuke erinev, samuti ravimite suhtestumine rinnapiima. Näiteks paelusside ravimiseks kasutatav retseptiravim prasikvanteel (millele tuleb ka veel eraldi müügiluba taodelda) eeldab rinnaga toitmise katkestamist 72-ks tunniks ja siis sõltub juba Teie beebist, kas ta on jätkuvalt rinnaga söömisest huvitatud või jääb pudelitoitu eelistama. Solkmete raviks kasutatakse mebendasooli (millega soovitatakse tõesti rinnaga toitmine sootuks lõpetada) või levamisooli (mille toime imikule läbi rinnapiima on väheuuritud ja seetõttu samuti mittesoovitav imetavale emale kasutamiseks). Ussiravi edasilükkamist võib küll põhimõtteliselt kaaluda, sest juba hulk aega ongi juba nendega koos eksisteeritud, kuid samas on psühholoogiliselt ebameeldiv selliste tülgastavate kõhukaaslastega koos kulgeda, teiseks söövad omastavad nad ju Teie toitu ja vitamiine, mida Teil imetava emana endalgi hädasti vaja läheb ning kolmandaks ei saa unustada ka asjaolu, et olete ka end ümbritsevatele inimestele ohtlik - ka ülipüüdliku hügieeni korral võite toimida ussimune levitades bioloogilise pommina. Kuid lõplik otsus on siiski Teie teha.
Jõudu ja jaksu,
Le Vallikivi