Kollakas katt keelel ja halb hingeõhk 01.01.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 16-aastane neiu ja mul on tekkinud probleem. Nimelt tekib mul keelele kollakas katt ning keel on tundlik. Sellest tekib ka halb hingeõhk ja suus on kibe maitse. Hammastega on mul kõik korras. See algas koos palaviku, kõhulahtisuse, pearingluse ja iiveldusega. Need sümptomid kadusid paari päevaga, kuid see kollakas katt ei kao ning ma ei tea, kas need on omavahel seotud. Sooviksin teada, millest see võib tingitud olla. See on kestnud juba peaaegu kuu ja vahepeal on hullem, vahepeal parem.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kuidas ka ei püüaks, ei saa ma midagi mõistliku vastata, infot on liialt napilt. Teada on, et keel on mõnes mõttes mao-soolestiku peegel. Lühiaegne seederike, kõhugripp rahvakeeles võib mõneks ajaks rikkuda ka keele. Keelemuutuste põhjuseid on kümneid, nende erirstamine eeldab patsiendiga vahetut kohtumist.
Lisan siin loetelu sagedasematest seisunditest.
A. Punane keel
pernitsioosne
tumepunane, hiljem karamelli värvi

aneemia
pinnal striiad ja täpid, keele pind sile, läikiv, esineb paresteesia

sarlakid
vaarik-keel, papillid hästi nähtavad

maksatsirroos
glasuurne, läikiv, sile, punane kuiv keel, helesiniste laikudega "maksakeel". Glasuursed huuled, suu lim.kest kollane, nägu kahvatupruun

Sjögreni sündroom
sile kuiv läikiv keel, süljenäärmete paistetus, kivid süljenäärmetes

Mediaalne romboidne keel
pinnast veidi kõrgemad või madalamad papillidest vabad alad keele keskmisel kolmandikul. On kahjutu piirdub ainult keelega, muud sümptomid puuduvad

Venoosne verepais
punakasvioletne turse keelel, põhjused: parema südamepoole puudulikkus maksatsirroos või kasvaja (pahaloomuline)

Hüpertensioon
roosast karmiinpunaseni

põhjused: hüpertoonia, südame puudulikkus, vasema südamepoole puudulikkus, südame klapirikked

Allergia
vaarik-keel, tekib lokaalse allergilise reaktsiooni järgselt või šokist

B. Hall, sile keel
vit. A defitsiit
keel sinakas, esileulatuva epiteeliga, huuled sinakad, esineb düsfaagia

radioteraapia
limaskesta piirdunud atroofia, tundlik kuumale, kuiv keel

Lichen planus
ämblikuvõrgu taolised sinakasvalged striiad, leukoplaakiad, haaratud alati ka suu limaskest

Progresseeruv sklerodermia
kuiv keel, liikuvus piiratud, algul keele turse, hiljem atroofia ja rigiidsuse suurenemine, esineb düsfaagia, kõne häired, suu väike

C. Must karvane keel
antibiootikumid
karvane hallikasmust keel, papillid sarvestunud, mustad, esineb ka mükoos

D. Keele fissuurid
keelevoldid keelel
pinnal lõhed, vaod - normaalne seisund

Melkersson-Rosenthali sündroom
kurruline keel; perioodiline huulte, keele, põskede turse, vahelduv n.facialise paralüüs

E. Kaetud keel
Mittespetsiifiline suu lim. kesta infektsioon
valkjas katt - gastriit, enteriit, palavikuga haigus

Suu soor
valged laigud ümber punetav ala. Kultuuris kasvab candida albicans

Sarlakid
keelel määrdunud valged laigud punaste tippudega, kaasneb farüngiidi pilt, kultuuris kasvab ß-hemolüütiline streptokokk

difteeria
hallikas.valged laigud, lõhn imal-magus, katud laatunud, eemaldamisel aluskude kergesti veritsev, üldinfektsiooni nähud

tüüfus
hallikasvalge keel erepunase äärega, esinevad üldsümptomid

ureemia
pruunid laigud, kaasneb neerude puudulikkus

G. Põletav tunne keelel
toksiline stomatiit
keelel põletav tunne, igemed hallikassinised, tekib vismuti plii, elavhõbeda mürgistuse korral

Mao ja sooletrakti haigused
esineb latensi periood, sõltub põhjuse asukohast

Plummer-Vinsoni sündroom e. Patlerson-Brown-Kelly s.
düsfaagia, esineb enamasti naistel

Sjögreni haigus
suu kuivus, sitke kleepuv sülg, papillide atroofia, keel sile läikiv, esineb düsfaagia, kuivus suu, keele, kõri trahhea limaskestadel, süljenäärmete turse.

Megaloplastiline aneemia
põletav tunne keelel, paresteesia, kuivustunne, keel täpiline, punased alad vahelduvad sinakate aladega, siledad alad vahelduvad papillide turse aladega

diabetes mellitus
vahelduv põletav tunne keelel koos kuivustundega, kalduvus suuõõne infektsioonidele ja mükoosile

toidu ja kontaktallergia
algab äkki, tugev turse, punetus, põletav tunne tugevneb kuni valuni, tüüpiline anamnees, allergi olemasolu

Pellagra
hüpasteesia keelel, soolane maitse suus, punetav turse või kaetud keel, hiljem malelaua taoline keel koos fissuuridega, lõpuks atroofia, kalduvus suuõõne infektsioonidele ja sialoröa

Mukovistsidoos
kuiv põletav tunne keelel, sitke sekreet keelel, limas ja süljes on tõusnud kloori ja Na ioonide hulk

Psühhogeenne glossiit
keelel põletustunne ilma orgaaniliste muutusteta. Esineb tavaliselt depressiooni ajal

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi