vererõhust ja haigusest 13.08.09 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Minul selline küsimus. Olen hirmsat moodi hädas, et arsti juures on minu vererõhu näitajad kõrged... 150/100 kuni 170/105.
Kuna olen ärevik-paanik ka, siis paanikahoo ajal on vererõhk olnud kõige suurem 235/110, esinenenud on ka 225/140.
Kui mõõdeti vererõhku ööpäevase aparaadiga, siis loeti normi piires olevaks, keskmine näit oli 135/85.
Olen hakanud endal ise vererõhku mõõtma, aga ei tea, kas teen äkki midagi valesti või? Nimelt ärkan hommikul, tõusen üles, siis hommikune pesemine ja korrastamine. Enne kodust välja minekut mõõdan vererõhku, enamasti alati 150/100 ringis. Õhtul kui töölt koju jõuan mõõdan ka. Tavaliselt 140/90.
Miks vererõhk minul nii väga kogu aeg kõigub? Kas seda ravitakse ka või pole mõtet? Olen 44 aastane naine, kellel sarnased probleemid pea 20 aastat. Ravimeid ei tarvita, sest kiire langus pidi olema kahjulikum kui püsiv kõrge rõhk ja kiire langus toimub igasuguse rohuga (läbi proovitud umbes 40 erinevat ja perearst väidab, et rohkem pole valikuid) kuigi minuteada peaks neid ravimeid olema sadades.
Kui olen sattunud kiirabisse (kui oli 235/110, siis ühe tableti peale langes 15 minuti jooksul 130/90 ja siis oli väga-väga halb olla, samuti veel kahel päeval kui ei jaksanud voodist tõusta)
Kui hommikul juba rahuolekus on kõrge, siis kas on õigus arvata, et ringi liikudes on veelgi rohkem?
Kas vererõhu mõõtmiseks on mingid kindlad reeglid - et enne peab kindlasti 5 minuti väga vaikselt ja rahulikult istuma jne.
Kui palju mõjutab vererõhu õigsust mansetiga käe asend? Ma pole kindel, et laud, millele toetub käsi, on õigel kõrgusel.
Tänud kommentaari eest.
Lugupidamisega
M.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Palju küsimusi, proovin vastata.
Vererõhu 24 H uuringul toimub mõõtmine automaatslet, käsitis mõõtes aga peab patsient selleks valmistuma, sellele mõtlema, ja tihtipeale läheb juba ette pingesse, et äkki on rõhk kõrge. Õigel vererõhumõõtmisel on tähtis rahulik istumine u 20-30 min. Mansett peab olema paraja mõõduga, manomeeter peab paiknema südame kõrgusel.
Küllap ravis vajaksite mõnda hästi pehme toimega vererõhu ravimit, neid ikka on ja ka parajas annuses. Ilmselt ka paanikahäire püsiravi.
Seda kõike saate oma arstidega arutada.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi