vereõhu muutused 11.12.07 / Perearst

Külastaja küsib:

olen alates keskkoolist saadik olnud hädas kõrge vererõhuga. Minu jaoks on tavaline vererõhk 140...150/90...100. Olen olnud kangekaelne ja ei ole vererõhu tablette võtnud. Kui on esinenud vererõhu tõuse 170 ja rohkem siis on kiirabi süstinud Clofelliini ja olen jälle kriisist üle saanud. Hetkel olen nats üle 40-ne aastane naine. Muret teeb hoopis see, et viimasel ajal on vererõhk 130/120...90/80 ja ma tunnen ennast tõeliselt halvasti. Ühel korral hakkas laua taga istudes ja kogu südamest naerdes silme eest tumedaks minema... selle peale ehmatasin kangesti ja viskas vererõhu jälle üles 160/100-le aga mõne tunni pärast oli jälle minu jaoks madal.
Kas on selline vererõhu muutus seotud mingi haigusega? Imelik minna ju perearsti juurde "eluaegsel" kõrgvererõhuhaigel, et mul nüüd häda madala rõhuga. Hormoonide kaela ei saa vist ajada, sest 7 aastat tagasi tehti günekoloogiline op ja hakkasin saama hormoonasendusravi, mille lõpetasin kardioloogi soovitusel paar aastat tagasi. Mida ette võtta? Kas on põhjust muretsemiseks?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arvan, et võiks teha vererõhu ööpäevase monitooringu ilma vererõhu ravita ja ka koormustesti. Kui see ei näita vererõhu püsivat kõrgenemist ja vererõhureaktsiooni testil siis on tegemist pigem stressist tingitud vererõhutõusudega mis püsivat ravi ei vaja.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi