17 a kõrgenenud vererõhk, ninast verejooks 24.09.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! 17 aastasel noormehel hakkab ninast verd jooksma , kui ta on külmetanud, tekib nohu või köha, palavikku ei ole tavaliselt. Verejooks tavaliselt tugev ja ei jää eriti lihtsalt kinni. Kuni 8 aastani oli väga tihti verejooksud, kuni 10-15 minutit. Peale adenoidide eraldamist Tartus jäi verejookse vähemaks, ainult haiguste perioodil. Tartus oli ta uuringutel. Keha peale tulid lillakad väikesed täpid. Uuringute järel öeldi, et seda haigust, mida arvati , ei ole õnneks. Aga neid täppe tekkis talle vahetevahel ikka, kui oli väga pingutanud. Alates 15 a sai huvi pärast kontrollida vererõhku, kuna minul,ema, tõusis vahetevahel vererõhk kõrgeks, kuid see on minul kontrolli all. Pigem madal kui kõrge. Poja vererõhk oli ikka kõrgem teistest. Ülemine 130-140, alumine 80-90. Ja ka koolis kontrollides oli tihti kõrgem. Nüüd õpib ta kutsekoolis, elab nädala sees ühiselamus. Ja hakksa uuesti ninast verd jooksma. Kui ta koju tuli, leidsin, et vererõhk oli jälle 140 ringis. Mida soovitate ette võtta ja millest ned hädad võivad olla? Lillasid täpikesi ei ole nüüd keha peale tulnud.Ta on praegu lastearsti all veel, meie lastearst on ka perearst ja ma ei tahaks, et ta praegu seda muudaks. Elame kirde Eestis. Kas peaks viima läbi mingeid uuringuid? Nagu sellises vanuses noorukid nii ka tema ei taha ta eriti arstide juurde minna. Pean enne pinda sonderima, mida ette võtta, Või ei pea sellele tähelepanu osutama. Muretsev ema.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ninaverejooksu kõige tavalisem põhjus on ninaeesosas oleva limaskesta veresoonte haprus. Seda piirkonda kust veritsus tekib nimetatakse Kiesselbachi alaks. Arvatakse, et verejoksu taga on äkki vererõhk või mõni vereloome või hüübimishaigus on praktikas väga harv. Veritsus sageneb viirusinfektsioonide ajal, kuna viirus ründab just limaskesti-veresooni selles. Mina soovitan järgmist: perearsti külastus, ninavaatlus ja edasi vajadusel veresoonekese koagulatsioon, tuntud ka maakeeli kõrvetamisena. Seda teeb nina-kurguarst võimalusel ka perearst. Vererõhukõikumised on selles vanuses noormeestel tavaline asi, seda põhjustab peamiselt ärevus-hirm arsti vastuvõtul olles. Selgust saab tuua uuring: vererõhu ööpäevane monitooring. Vastav seade on levimas ka perearstide seas, uurige oma perearstilt kuidas seda uuringut korraldada.
Head tervist Teile ja Teie pojale soovides
Madis Veskimägi