Tere punnid kurgus ja i tunne on kurgus ja kurk valutab. 02.10.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere
Avastasin kurgus parempoolsel mandlil paar valget täppi, mitte väga suured ja kurgumandli all on nagu vesivilli moodi punnid, nii 3mm suurused. Vahel on tunne et miskit on kurgus kinni just paremal poolel. Kurk use valus ei ole. Kas võib tegi olla millegi ohtlikuga? Mis on need valged täpid ja mis on need vesivilli moodi punnid?
Ja kurk valutab ja valus neelata samuti on ka hääl ära läind.

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!

Haigusnähtude kirjeldus sobib viirushaigusele. Viirus, mis võib anda kurgumandlil tugevat turset ja valkjat eritist, on Ebstein-Barri viirus, mille korral haigust nimetatakse infektsioosseks mononukleoosiks. Haigusnähud võivad olla esialgu ühel pool kurgus ja hiljem minna teisele poole. Vesivilli meenutavad sageli tugevalt turses oleva tonsilli koe krüptiline ehitus ja valged täpid on tonsilli pinnal olev põletikuline eritis. Viirushaiguste korral spetsiifilist ravi ei ole, soovitus on haigussümptome leevendada ja olla säästlikul reziimil. Mononukleoos kestab sageli keskmisest kauem ja vaevused on tugevalt väljendunud. Õige on oma pereõe või -arstiga nõu pidada.
Head soovides,
Vanda Kristjan