Pidev alaselja- kõhuvalu. Lisaks luuvalud ja põlveliigesevalud ning liigunisus, iiveldus, kõhulahtisus. 26.08.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere! Palun Teie arvamust minu kaebustele , sest minu perearst laiutab käsi ja nimetab seda kõike psühhosomaatilisteks kaebusteks. Valud on kroonilised ja kestavad juba terve aasta. Need valud teevad omakorda närviliseks.Viljandi Emost määrati tramadoli 150mg kord päevas ja muud midagi. Kuna see ka enam ei mõju , siis olen pidevates valudes ja viimasel ajal rohkem vasakul pool alakõhus nabast allpool ja nagu oleks seesmiselt mingi haav , mis on õmblemata ja sikutab pidevalt. Lisaks pidev iiveldus, kõhulahtisus ja istuda ei kannata enam vaid olen kas püsti või pikali. Vereproovis Synlabist öeldi , et kuna valgevereliblesid on alla normi , tuleks tegutseda aga ei ole tänaseni suutnud keegi põhjust leida.Mis võiks olla Teie arvamus minu olukorrale ja kuna juba praktiliselt laman ööd kui päevad ja magada võin lõputult ( nagu keha oleks juba surnud) , siis lihtsalt ei tea , mida ette võtta, sest tramadolist võib mul juba mürgistus olla. Milleks kasutada sellist piinamismeetodit arstide poolt. Perearst naeris mu välja , et tal ka valud ja võtab rohtu ning läheb siis ilusti tööle. Väga mõistlik jutt minu jaoks see pole. Jään Teie vastust ootama.Lugupidamisega.

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!
Kirjeldate rohkelt kaebusi, mis aga ei viita ühele konkreetsele haigusele. Täna saab arst oletada, et vaevused on psühhosomaatilised, siis kui somaatilised (keha) haigused ei ole uuringute tulemusena kinnitust leidnud. Ka psühhosomaatilised seisundid vajavad tähelepanu ja ravi (psühhoteraapia ja/või antidepressandid) kui need häirivad inimese igapäevast elu ja toimetulekut. Psühhosomaatiline kaebus tähendab, et organismi kudedes ei ole kahjustust, mis on somaatilise haiguse korral kõige sagedamalt valu ja häire põhjuseks, vaid vaimse ja psüühilise ülekoormuse/kurnatuse tagajärjel kujunevad sümptomid, mida inimene tunnetab reaalse valuna või muu tunnetetva aistinguna. Sellisel juhul põhjuslik ravi on emotsionaalset seisundit mõjutav ravi. Ma ei ole tuttav Teie ravilooga ja seetõttu soovitan ikkagi pöörduda oma perearsti poole. Arsti ülesanne on ka psühhoemotsionaalse vaevuse korral pakkuda Teile lahendust, mis leevendab vaevusi. Teile soovitan olla valmis vähemalt proovima arsti poolt pakutavat, sest muidu ei pruugi paranemiseni jõuda. Leukotsüütide näidu osas hindab vajadust "tegutseda" patsienti nõustav kliinilist tööd tegev arst. Analüüside normid ei pruugi kõigile olla norm, kõik sõltub sellest, mida laiem hindamine annab. Kas varasemalt on esinenud ka normist välja jäävaid väärtusi, kas on veel analüüsides vereloome haigusele viitavaid leidusid jne,jne.
Arstide eesmärk ei ole kiusata inimesi. Arsti eesmärk on ikka aidata mõista ja leevendada inimeste vaevusi, kuid inimeste ülesanne on anda võimalus ennast aidata ka siis kui kõike ise ei mõista.

Head soovides,
Vanda Kristjan