3 nädalat surve peas, unehäired ja peavalud 15.01.15 / Peavalu

Külastaja küsib:

Olin enne jõule väikeses külmetuses (kurguvalu, nohu, köha), möödus nädalaga. Kaks päeva enne aastavahetust olid südamevalud ja tugev pearinglus. Käisin perearstil, aga südamega midagi viga polnud. Õhtuks kadus pearinglus, aga tuli väga tugev surve pähe, kaasnes ka kogu pea peavalu. Võtsin Paracetamoli. Järgmiseks päevaks leebus valu, aga jäi üldine nõrkustunne ja surve. Autoga ma sõita ei suuda, kuna keskendumine on raske ja pea satub pingesse. Paari päeva pärast algas jälle suurem peavalu, endiselt surve ja külmajudinad erinevates kohtades peas. Magamine on raskendatud pea surve tõttu, keskmiselt magan 4 tundi ööpäevas, vahel ainult mõne tunni, vahel saan 7-8 tunniseid unesid. Selline tunne on nüüd kestnud kokku kolm nädalat, vahel leebudes. Olen küsinud nõu perearsti nõuandenumbrilt, kuna enda perearst on puhkusel. Nemad soovitasid määrida Diclac kreemi kaelale ja võtta Paracetamoli, 5 päeva määrisin ära, muutust ei tulnud. Olen olnud puhkusel nüüdseks juba 6 nädalat ja stressi ei tohiks olla.
Hetkel: katsudes valukohti, on kaela tagalihastele surudes kerge valu. Veidi tugevam valu kulmu ja silmaümbruses kui sinna suruda. Pealagi on vahel valus, vahel mitte, aga surudes on külm tunne pealael. Tihti käivad peast läbi külmajudinad, eriti öösel pikali olles. Väga erinevates kohtades on teravad valud, ühtlast peavalu on harva. Kõige rohkem häirib peas olev surve ja viimased 3 ööd on möödunud 2-tunnise unega. Olen proovinud palderjani tablette ja teesid, et magama jääda, võtan enne und sisse ka Paracetamoli, aga ükski neist ei toimi une saamiseks. Öösel esineb ka külmavärinaid. Päeval on samuti surve otsa ees, pealael, kuklas ning nõrkustunne püstiseismisel, vahelduva eduga ka pistelised valud peas. Vererõhku pole kontrollinud, kas peaksin?
Hetkel sain aja esmaspäevaks enda perearsti juurde, kuid ma ei tea kas sealt saan kiiret leevendust.
Mul on vahelduva eduga ka reflukshaigus, nii et ei saa võtta ibuprofeeni, sellepärast võin ainult võtta paracetamoli.
Järjestikku olen võtnud nüüdseks Paracetamoli peaaegu nädala 3 korda päevas, hetkel olen vähendanud, sest see rohi aitab ainult siis kui mul on reaalne peavalu. Pigem häirib mind survetunne ja külmus peas, samuti ka uimasus ja nõrkustunne, mida Paracetamol ära ei võta.
Missuguseid samme võiksin ette võtta?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
jah, vererõhku võib kontrollida küll, kuid ma kahtlen, et põhjus on selles. Olemasolevast infost saan aru, et Teil on infektsioonhaiguse läbipõdemise järel tekkinud uued, varem kogemata kaebused, nende seas peavalud. Sellisena esmased peavalud (nagu, näiteks, pingetüüpi peavalu jms) reeglina ei käitu. Antud olukord vajab sekundaarsete (teiseste) peavalupõhjuste kindlat välistamist ja ma isiklikult tõlgendaksin olukorda potentsiaalselt erakorralisena ning soovitan pöörduda erakorralise meditsiini osakonda!
Lugupidamisega
M. Braschinsky