Surve peas 26.07.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Jaanipäeval kogesin elus esimest korda meeletut peavalu, mis algas pea äärtest ja mõnekümne sekundiga plahvatas keset pealage. Valu oli meeletu. Võtsin 600-se Ibuprofeni ja hetisin puhkama. Valu kadus mõne aja pärast, ent pähe jäi imelik tunne. Ööseks tekkis nõrkus, värinad, uus peavalu - küll nõrgem. Läksin kiirabisse. Vererõhk oli 163/85 ja pulss 100-110. Pandi tilgutid ja mitmeid erinevaid süste tilgutisse ja 2 erinevat tabletti (kahjuks ei tea, milliseid). Tehti ka kompuutertomograafia peale, millega kõrvalekaldeid, lahtist verd jne ei leitud. Vereproovid olid korras. Veresuhkur oli tol hetkel 6.7, aga olin hirmul, lisaks söönud jaanipäeva sööke. Alkoholi ei tarbinud ega tarbi praktiliselt üldse.
Lisan siia juurde, et olen 5 aasta jooksul pidanud vererõhupäevikut, tavaline igapäevane rõhk on 116/67 pulss varieerub 65 kuni 84 (keskmiselt 70ga). Ma olen 180 cm pikk, pisut ülekaaluline. Igapäevaselt ravimeid ei tarvita. Magan hästi.
Nüüdseks on kuu aega sellest juhtumist möödas, aga siiani tunnen peas ebameeldivust. Küll ei ole otseselt valud, aga on nö suruv tunne, aeg-ajalt torgib. Üldjuhul on see tunne konkreetses kohas vasakul küljel üsna pealae peal. Teinekord aga torgib kukla tagant. Ja vahel on tunne, et see suruv punkt nagu liiguks teisele kohale. Valu/surumise ala on suhteliselt väike ja konkreetne (mitte suurem, kui pingpongi palli läbimõõt). Selle kuu aja jooksul olen mitu korda täheldanud uimasust, nagu pea oleks raske, külmatunnet nahal, vasaku käe nõrkust ja tunnet, et kohe minestan. Olen 10 aastat suitsetanud (pakk päevas lahjemat sigaretti). Enne juhtunut hakkasin kasutama e-sigaretti, kõige kangema pakutava nikotiiniga. Kuna perearst ei osanud midagi öelda ja see tunne segab mind elamast ja enesetunne pole kiita, siis ma olen suhteliselt nõutu, mis edasi teha? Mis see on? Kas ja kuhu peaks pöörduma? Kas on võimalik, et kompuutertomograafias jäi miski märkamata ja tuleks ehk uuesti teha?
Aitäh!

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Kirjelduse järgi oli Teil tõesti tegemist migreenihooga. Kiirabis mõõdetud vererõhk oli tõenäoliselt ärevusest, kui Teil on varem rõhud olnud korras (ka kiire pulss räägib selle poolt). Kuna peaajust tehtud kompuutertomograafias oli normileid, siis kindlasti ei ole vajalik seda uuringut korrata.
Siiski arvestades Teie vanust, on esimesena kindlasti vajalik lõpetada suitsetamine, mis on migreeniga inimestel erinevate veresoontehaiguste tekkes kõrgemaks riskifaktoriks. Arvan, et hilisemad kaebused on olnud Teil väikesest hirmust ja ärevusest.
Kui probleem endiselt häirib, siis soovitan alustada peavalupäeviku pidamist ning registreerida end neuroloogi ambulatoorsele vastuvõtule. Mõnikord saab spetsialistiga probleemi üksikasjadest rääkimisega ja selgituste kuulamisega murekoormat oluliselt kergendada ning üksikasjade väljaselgitamisel jõutakse ka otsuseni, kas on vajalik teostada lisauuringuid või mitte.

Lugupidamisega,
Liis Sabre