Karbamasepiin - kas õige rohi??(2) 29.07.12 / Peavalu

Külastaja küsib:

Vabandan terminoloogilise eksimuse pärast oma eelmise küsimuses ja tänan sisuka vastuse eest. Kuna novembri lõpuni on Teie vastuvõtuajad täis, detsembriks aga graafikut pole, on ainus võimalus Teie poole pöörduda kirjalikult.
Küsimused (koos täpsustustega).
1.Ma pole kunagi pidanud hamba väljatõmbamist kasvajat tekitavaks, vaid kardan, et hamba väljatõmbamisel vigastatakse taas mõnda närvi. Leiab ju neuroloogia lehelt patsientide kurtmist, kuidas vigastati kolmiknärvi ja määrati Tramadoli raviks.
2.Meningioomi liiki ei ole mulle öeldud, kuigi tahaksin teada - prognoos ju erinev. MRT: Pl.spenoidale meningioom. KT-s lisaks: suures osas ossifitseerunud tuumor. KT tehti mulle peavalude pärast ka 2007. Vastus: mingit koldeleidu - ei värsket ega luuaknaga -, pole. Neurokirurg teeb nüüd lahti toonase pildi ja ütleb, et oli juba siis, kuid väiksem. Radioloogid näevad erinevalt?!
3.Kõik antikonvulsandid, PPI-d ja H2-blokaatorid suurendavad mul valu hammastes ja suus. See on nii alates okt-nov 2011, st peale biopsiat ja helicobakteri ravi (talusin toda ravi väga halvasti, nood 7 päeva, kui sain kahte antibiootikumi + Gasecit, oli valu suus igal pool 9/10st). Kui jätsin rohud ära, tajun, et valu suurendab lihtsalt sööminegi (praegu mõjub see koheselt hammastele-suule). Kas on siiski närvivalu? Gastroeneteroloog kinnitab nov-2011 tehtud vereanalüüside ja veebr 2012 tehtud gastroskoopia põhjal, et täiendavaid gastroentero uurimisi pole vaja teha. Kõik viitavad tema põhjalikule vereanalüüsile, aga peale biopsiat on tervis väga palju halvenenud.
4.Nüüd on mul peale püsivalude suus-hammastes-peas ka palju valusööste peas, näos, käevarres, sääres jt kohtades (enamik 5-6/10, mõni ka tugevam). Sellist tüüpi närvivalud ilmusid ALLES seoses antikonvulsantide kasutamisega, elus ei ole enne olnud. Trileptali hakkasin võtma 2.5. 2012. Märkus valupäevikus kuu aja pärast: "Päeval oli paremas silmas nii tugev valutorge, nagu oleks seal katki läinud midagi." Nüüd on nagu KNS kahjustus juba. Mida ma siis teen nüüd, kui närvid on nö nii läbi, ei saa teha ei lõõgastavat sporti (ei talu tuult) ega tööd, sest ka rääkimine teeb valud suus ja kurgu- kõri piirkonnas suuremaks. Rohtudest ainsana leevendab Diazepeks, mida olengi kõik aeg võtnud enne sööki. Õnneks veel toimib ka Somnols, aga antikonvulsantide perioodil sain mõnikord sellegagi magada vaid 2 tundi. Posit. mõju ei olnud ka perearsti poolt mulle vahepeal kirjutatud Duloksetiinil. Kindlasti ei sobi mulle Amitriptillin - juba 1 tablett tegi töövõimetuks. Eriarsti (psühhiaater veel külastamata) juurde pääsen alles sept keskel. Enne tahaks ka mõnigi päev valuvabamalt elada. Või vajab seisund kiiremat sekkumist kui pidev arstiaegade kvartalipikkune ootamine? Ehk oskate nõu anda?
Lugupidamisega AL

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Kroonlise valu ravikomplekssis on kindlal kohal ja väga soovitatav regulaarne kognitiiv-käitumuslik tereaapia koostöös psühholoogiga ja füsioteraapia. Selle kohta saab ülevaadet ilma järjekorras olemata ka eesti keeles ilmunud kirjandusest. Näiteks siit:
http://www.peavalu.ee/aid-24582/Valust-vabaks-kognitiiv-k%C3%A4itumusliku-teraapiaga
Põhjalikum ülevaade koos soovitustega on saadaval ka raamatust: http://www.tnp.ee/raamat?id=878
Samas kardan, et ilma medikamentoosse ravita valu ravis kasutatavate terapeutiliste annuste ja adekvaatse pikkuseg aravikuuri(de)ta jääb tulemus osaliseks.
Kokkuvõtvalt: seda laadi sündroomide ravi koosneb suukaudsest tablettravist, kognitiiv-käitumuslikust teraapiast ja füsioteraapiast, kus kõikidel osadel on võrdne osatähtsus ja parimad tulemused on kõikide kirjeldatud ravisoovituste rakendamine.
Lugupidamisega
M. Braschinsky