Lapse kakamine 20.10.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere. Mure lapse kakamisega. Lapsel koguaeg kaka püksis. Teeb potti ka aga ikkagi püksid määrdunud. Vahel vähe. Vahel palju. Kui kaka tuleb on ta selline peenem riba nagu kuskil kinni oleks. See mure on meil väiksest peale. Küll oli kõht kinni ja kakas harva. Nüüd kuskil 4 aastat. Püksid koguaeg määrdunud. Perearstil oleme käinud. Tema kirjutas mingid tabletid mis peaks seedimist kiirendama aga ei aidanud. Laps juba nii suur et mul mure. Laps ise kardab arste ja pole nõus kuhugi minema. Mkda peaks tegema? Kas see ikkagi kõhukinnisusest või võib siin soolte väärareng ikkagi olla? Aitäh

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!

Kirjeldus viitab sooletegevuse häirele. Pesu pideval määrdumisel roojaga peaks mõtlema kroonilisele kõhukinnisusele. Põhjuseid võib olla erinevaid ja kindlasti vajab see täpsemat uurimist, sest võimalikust põhjusest sõltub ka lahenduse leidmine. Nii pikalt kestnud mure tõenäoliselt ise ei lahene. Perearstiga peaks uuesti nõu pidama ja arutama edasisi tegevusi. Laktuloosi kasutamisel jääb rooja mass pehmemaks ja on kergemini väljutatav. Kui kõhukinnisuse põhjus on teada ja sobivaks raviks on määratud laktuloos, siis peaks seda võtma piisava kuurina, et mass oleks kergelt ja valutult väljutatav ja sool jõuaks vajaliku töörütmi taastada .

Head soovides,
Vanda Kristjan